Kultura

Życie i filmy Volkera Schlöndorffa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 07:59
Miłośnicy twórczości Volkera Schlöndorffa mają niepowtarzalną okazję, by przybliżyć sobie sylwetkę, a także najważniejsze filmy niemieckiego reżysera. Do księgarń trafiła właśnie jego autobiograficzna książka „Światło, cień i ruch. Moje życie, moje filmy”. Równocześnie, w sześciu miastach Polski, przygotowano retospektywę najważniejszych filmów reżysera.

 

Volker Schlöndorff był jednym z najważniejszych gości tegorocznego Festiwalu Plus Camerimage w Łodzi (28.11- 5.12). Zdobywca pierwszego Oscara dla powojennych Niemiec uhonorowany został nagrodą za całokształt twórczości. Z tej okazji Festiwal Plus Camerimage, Instytut Goethego w Warszawie oraz Filmoteka Narodowa zorganizowały cykl wydarzeń przybliżających zainteresowanym twórczość oraz sylwetkę reżysera. W sześciu miastach Polski (Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku) odbędzie się retrospektywa jego filmów. Renata Prokurat z Instytut Goethego w Warszawie podkreśla, że to będzie pierwszy tak duży przegląd twórczości Volkera Schlöndorffa w Polsce.

Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z licznymi filmami z ponad 40-letniego dorobku artystycznego niemieckiego reżysera, włączając w to klasykę kina, którą rzadko można obejrzeć na polskich ekranach".

- Volker Schlöndorff stworzył specyficzny jezyk filmowy, który  jest charakterystyczny dla nowego kina Niemieckiego. To jest kino zainteresowane historią i wydarzeniami społecznymi- wyjaśnia Tomasz Raczek.

Retrospektywom towarzyszyć będzie wydanie publikacji poświęconych zarówno życiu prywatnemu jak i twórczości artysty. Jedną z nich jest autobiografia reżysera zatytułowana „Światło, cień i ruch. Moje życie i moje filmy” w tłumaczeniu Ryszarda Turczyna, która  ukazała się nakładem Wydawnictwa Propaganda.
- Napisałem tę książkę ponieważ zawsze zajmowałem się realizacją powieści stworzonych przez innych autorów. Do tej pory nie opowiadałem swoich własnych historii. Historia mojego życia, to przede wszystkim dzieciństwo w Niemczech, młodość we Francji, gdzie po raz pierwszy spotkałem się z Polską i jej kulturą. Potem był pierwszy film "Niepokoje wychowanka Toerlessa”, który tematycznie wkracza m.in. na tereny dzisiejszej Polski. Od czasów „Blaszanego bębenka” coraz częściej wchodziłem w Polską kulturę- mówi Volker Schlondorff .

-Tytuł książki „Światło, cień i ruch. Moje życie i moje filmy” nawiązuje do pewnego żartu z dawnych czasów- mówi Volker Schlöndorff.

Program retrospektywy:

Warszawa 30.11 – 13.12.2009
01.12 - 13.12 – retrospektywa, Iluzjon Filmoteki Narodowej, Biblioteka Narodowa,
Al. Niepodległości 213
Program retrospektywy: www.fn.org.pl

Lublin 14.12 – 20.12.2009
Kino Studyjne Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16
Program retrospektywy: www.chatkazaka.kina.lublin.pl

Katowice 08.01 – 14.01.2010
Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24
Program retrospektywy: www.rialto.katowice.pl

Wrocław 08.01 – 14.01.2010
Kino Warszawa, sala NOT, ul. Piłsudskiego 74
Program retrospektywy: www.odra-film.wroc.pl

Kraków 15.01 – 21.01.2010
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
Program retrospektywy: www.kinopodbaranami.pl

Gdańsk 18.01 – 24.01.2010
Kino Żak / Dyskusyjny Klub Filmowy Żak im. Zbyszka Cybulskiego
ul. Grunwaldzka 195/197
Program retrospektywy: www.klubzak.com.pl

 

 

 

 

 

 


 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Alfred Hitchcock

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 17:33
26 kwietnia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Jaźwiński ponownie nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 14:52
Znamy już tegorocznych nominowanych do trzeciej edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Po raz trzeci nominację uzyskał Ryszard Jaźwiński i jego audycja "Trójkowo, filmowo".
rozwiń zwiń