Kultura

Grand Prix WFF dla filmu "Lourdes"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2009 12:43
Film "Lourdes" zdobył Grand Prix 25. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w reżyserii Jessici Hausner to próba zbadania fenomenu sanktuarium, do którego co roku przybywają setki tysięcy pielgrzymów.

Przewodniczący jury konkursu międzynarodowego Jan A.P. Kaczmarek podkreślił, że film "Lourdes" wyróżnił się wyjątkową dojrzałością. - Obraz jest harmonijną kompozycją, porusza między innymi bardzo trudną tematykę choroby i kalectwa - dodał Jan A.P. Kaczmarek.

Nagrodę specjalną jury otrzymał film "Pasja Gabriela" w reżyserii Alberto Restrepo z Kolumbii. Jan A.P. Kaczmarek wyjaśnia, że reżyser podjął się niezwykle trudnego zadania - pokazania losów księdza na kolumbijskiej prowincji, który stara się uchronić tamtejszą młodzież przed prześladowaniami ze strony wojska oraz werbowaniem przez partyzantów.
W konkursie 1 -2 przyznano nagrody dwóm filmom: "7 minut w niebie" Omri Givona z Izraela oraz "Wschodnie zabawy" Kamen Kalev z Bułgarii.W kategorii "Wolny duch" wyróżniono film "Czyściec" Roberta Rochina z Meksyku oraz "Zły dzień na wędkowanie" w reżyserii Alvaro Brechnera z Urugwaju.W konkursie filmów dokumentalnych nagrodę zdobył estoński film Kaaka Kilmiego "Disco i wojna atomowa", a w kategorii filmów krótkometrażowych zwyciężył obraz "Być kimś innym" w reżyserii Sergio Oksmana z Hiszpanii
Nagroda „Fipresci”  Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej dla najlepszego debiutu z Europy Wschodniej  przyznana została polskiej produkcji"Rewers" w reżyserii Borysa Lankosza.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Planete Doc Review i Trójka

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2009 07:56
Po raz szósty polska publiczność będzie mogła zobaczyć najwybitniejsze filmy dokumentalne ostatnich dwóch lat z całego świata. Rusza kolejna edycja Festiwalu Filmowego Planete Doc Review. W ramach festiwalu odbędą się cztery audycje Klubu Trójki, w dniach 11–14.05.2009, realizowane w różnych przestrzeniach, w tym w warszawskiej Kinotece.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sputnik nadlatuje

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 09:53
Na 10 dni Warszawa stanie się centrum kinematografii rosyjskiej. 6 listopada rozpoczyna się 3. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. Warszawski Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 18:10
Warszawski Festiwal Filmowy. Filmowy świat w Warszawie. Międzynarodowy - Premierowy - Konkursowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 08:33
Trwa 7. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Cannes coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 09:49
Francusko-polski film fabularny pt. "Robert Mitchum nie żyje" - z Danuta Stenką i Wojciechem Pszoniakiem w obsadzie - będzie prezentowany na tegorocznym festiwalu w Cannes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wojna polsko - ruska" zwyciężyła w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 10:05
Zakończyła się 3. edycja Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Główną nagrodę zdobyła "Wojna polsko - ruska" Xawerego Żuławskiego. Moskiewska publiczność nagrodziła zaś "33 sceny z życia " Małgorzaty Szumowskiej.
rozwiń zwiń