Kultura

"Rewers" trafił w indyjskie serca

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 10:30
Polski reżyser filmowy Borys Lankosz został uhonorowany tytułem najlepszego reżysera na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pune w Indiach za film "Rewers".
Audio

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pune organizowany jest przez rząd indyjskiego stanu Maharasztra oraz Akademię Filmową w Pune. Instytucja ta kształci filmowców indyjskich i zagranicznych. Pune jest jednocześnie ośrodkiem produkcji filmów autorskich wykraczających poza tradycję indyjskiego Bollywoodu.

W przeglądzie konkursowym startowały między innymi filmy duńskie, francuskie, niemieckie, rosyjskie, argentyńskie, kolumbijskie i południowo koreańskie. Za najlepiej wyreżyserowany film uznano czarno-białą polską groteskę.

Zobacz fragment nagrodzonego filmu "Rewers":Oceniając zainteresowanie Hindusów polską kinematografią prof. Piotr Kłodkowski ambasador RP w Indiach podkreśla, iż Indie otwierają się na inne kultury, a polskie filmy i polska sztuka są magnesem, który przyciąga Indie do naszego kraju. Kilka indyjskich produkcji kręcono już w Małopolsce, na przykład w filmie "Fanaa", czyli "Unicestwienie" rodzime Tatry grały egzotyczny Kaszmir.

Festiwal Filmowy w Pune - oprócz przeglądu kinematografii światowej - jest jednocześnie miejscem prezentacji filmów indyjskich ze szczególnym uwzględnieniem produkcji realizowanych w języku marathi (posługuje się nim 70 milionów mieszkańców Indii).

Aby wysłuchać relacji Polskiego Radia, kliknij dźwięk "Rewers w indyjskim Pure" po prawej stronie artykułu.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Czarna komedia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 09:32
Na dzień przed pokazem „Rewersu” na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni Borys Lankosz nanosił jeszcze ostatnie poprawki. Niemal w ostatniej chwili przywiózł produkcję na festiwal. Potem był już tylko aplauz publiczności i nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Różyczka" i "Rewers" w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 15:58
Polskie filmy "Różyczka" i "Rewers" powalczą o nagrody w dwóch konkursach 32. Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego - poinformowali IAR organizatorzy rosyjskiej imprezy. Festiwal potrwa od 17 do 26 czerwca. Twórcy polskich filmów osobiście zaprezentują je rosyjskiej publiczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Może Paryż pokocha polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 11:57
Na Festiwalu Polskich Filmów w Paryżu zadebiutował "Rewers" Borysa Lankosza. Film pojawił się w kinach całej Francji. Posłuchaj relacji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń