X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Irena Kwiatkowska najpełniej wyrażała się na scenie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 15:00
– Myślę o tym odejściu ze smutkiem, ale i z ogromnym spokojem – dopełniło się bardzo piękne i bogate życie – mówił Tomasz Mościcki, wspominając aktorkę.
Audio
  • - Dopełniło się bardzo piękne i bogate życie - Tomasz Mościcki o Irenie Kwiatkowskiej
  • - Była muzą komiczną Gałczyńskiego – Jarosław Kilian o Irenie Kwiatkowskiej
  • Roman Dziewoński wspomina Irenę Kwiatkowską

 Była to taka osoba i ten typ osobowości, która najpełniej wyraża się w scenicznej pracy –  powiedział krytyk. Zdaniem Tomasza Mościckiego mieliśmy do czynienia z wielką aktorką, której umiejętności i potencjał siły dramatycznej nie wykorzystano jednak do końca. Dowodem na to, jak wspominał gość Wybieram Dwójkę, pełna przejmującej dramaturgii rola w "Wariatce z Chaillot".

Mówiliśmy również o związkach Ireny Kwiatkowskiej z twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – wszyscy mamy w pamięci Jej pamiętne role z "Teatrzyku Zielona Gęś", znany też wpływ aktorki na ostateczny kształt niektórych wierszy Gałczyńskiego (ponoć poprawiał, słuchając Jej interpretacji). – Irena Kwiatkowska była muzą komiczną Gałczyńskiego – mówił Jarosław Kilian, reżyser "Zielonej Gęsi" wystawionej po raz pierwszy w maju 2000 roku na deskach Teatru Polskiego. W postać Hermenegildy Kociubińskiej brawurowo wcieliła się wówczas właśnie Irena Kwiatkowska. – Pani Kwiatkowska przez cały XX wiek opromieniała nasze życie, życie czterech pokoleń Polaków, swoim talentem, poczuciem humoru, radością życia, pięknem – mówił Jarosław Kilian.

Roman Dziewoński, autor książki "Irena Kwiatkowska i znani sprawcy", opowiadał z kolei o osobowości znakomitej aktorki, o jej przedwojennej biografii. Mówił równiez m.in. o tym, jak wielką wagę przywiązywała do pracy w radiu, jak cenne top było dla niej doświadczenie.  

***

W "Wybieram Dwójkę" wspominaliśmy Irenę Kwiatkowską, zmarłą 3 marca wybitną aktorkę teatralną i filmową. Pamiętana jest z licznych ról komediowych z kultową Kobietą Pracującą na czele. Jej role były zawsze pełne ciepła i wyrozumiałości dla ludzkich słabości. Jej charyzma sprawiała, że nawet epizodyczne role Ireny Kwiatkowskiej są pamiętane, a wygłaszane przez nią kwestie weszły niejednokrotnie do języka potocznego.

Irena Kwiatkowska była również znakomitą artystką kabaretową, niezapomnianą interpretatorką piosenek z "Kabaretu Starszych Panów", filarem "Dudka". Dokonała również wielu nagrań dla Polskiego Radia, przede wszystkim audycji dla dzieci. W jej interpretacji "Ptasiego radia" Tuwima naprawdę słychać śpiew ptaków. Dzieci przyznały artystce Order Uśmiechu. Być może to najważniejsze, spośród licznych orderów i odznaczeń...

Irena
Irena Kwiatkowska, źr. Wikipedia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Muzyczne przestrzenie romantycznej wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2008 18:40
29 oraz 30 grudnia 2008
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio było jej partnerem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 13:20
Irena Kwiatkowska przez 65 lat była związana z Polskim Radiem. Wielokrotnie była naszym gościem z okazji swoich jubileuszów i urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Skolimowie zapanował smutek

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 13:50
Jak relacjonuje dyrektor Domu Artystów Weteranów gdzie dziś rano zmarła Irena Kwiatkowska, mieszkańcy bardzo przeżywają śmierć aktorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed mikrofonem rozkwitała pełnym blaskiem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 15:20
Głos Ireny Kwiatkowskiej pozostanie w pamięci każdego słuchacza. Od początku kariery związana z Polskim Radiem, dlatego na trwałe wpisała się w jego historię.
rozwiń zwiń