Kultura

Radio było jej partnerem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 13:20
Irena Kwiatkowska przez 65 lat była związana z Polskim Radiem. Wielokrotnie była naszym gościem z okazji swoich jubileuszów i urodzin.
Audio

W podwarszawskim Skolimowie zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. Pragniemy przypomnieć te dni, gdy Pani Irena gościła u nas, spotykała się z naszymi dziennikarzami, zarażała nas śmiechem i optymizmem.

W rozmowie z Polskim Radiem z okazji 90. urodzin Irena Kwiatkowska podkreśliła, że życie zawodowe przyniosło jej wiele satysfakcji. - Uważam, że mnie się życie aktorskie bardzo dobrze układało - mówiła.

Radio

Irena Kwiatkowska w Polskim Radiu była spikerką, czytała najmłodszym słuchaczom wiersze Jana Brzechwy i kolejne odcinki "Przygód Plastusia" i "Misia", występowała w "Podwieczorku przy mikrofonie". Laureatka Diamentowego Mikrofonu i nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki splendor" przyznała, że z radiem łączy ją szczególna zażyłość. Znała jego tajemnice.

Nagrody

Aktorka była laureatką wielu prestiżowych wyróżnienień, między innymi nagrody Prometeusz, za wybitne osiągnięcia estradowe i Super Wiktora. W 2007 roku odbierając Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej, przyznany za propagowanie pięknej polszczyzny, aktorka dowcipnie podziękowała.

Aby posłuchać podziękowania Ireny Kwiatkowskiej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Posłuchaj", która znajduje się wboksie po prawej stronie artykułu.

Irena Kwiatkowska podkreślała, że do aktorstwa podchodziła profesjonalnie od najmłodszych lat.

Za wykreowanie postaci Plastusia Irena Kwiatkowska otrzymała nagrodę Złotego Mikrofonu. Aktorka nagrała też wiele innych słuchowisk radiowych - była Pchłą Szachrajką, czytała młodym słuchaczom powieści, jak "Dzieci z Bullerbyn", a także wiersze Jana Brzechwy.

Gdynia uczciła jej 96 urodziny

W 2008 roku, na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni, publiczność uczciła  jej 96 urodziny. Nie mogło wówczas zabraknąć owacji na stojąco i wielkiego tortu. Irenę Kwiatkowską otoczył tłum dziennikarzy i fotoreporterów. Aktorka nie kryła zdziwienia, ale i radości.

Artystka występowała w teatrach w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Krakowie. Przez 20 lat grała dla widzów Teatru Nowego w stolicy. W filmie grała między innymi w "Czterdziestolatku", "40-latek, 20 lat później" oraz w komediach muzycznych "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", "Lata dwudzieste... lata trzydzieste...", "Rozmowy kontrolowane". W latach 1953-56 wykładała w warszawskiej PWST. Urodziła się 17 września 1912 roku w Warszawie. W 1935 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej i w tym samym roku trafiła do słynnego kabaretu "Cyrulik Warszawski". W czasie okupacji niemieckiej brała udział w tajnych przedstawieniach, współpracując z reżyserami Tadeuszem Byrskim i Leonem Schillerem. Była żołnierzem Armii Krajowej, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Była laureatką wielu prestiżowych wyróżnienień, między innymi Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Orderu Uśmiechu. Z okazji 50-lecia telewizji otrzymała nagrodę "Gwiazda Telewizji Polskiej".

Aby wysłuchać wszystkich dźwięków archiwalnych, jakie przygotowaliśmy dla Państwa, należy kliknąć w ikony poszczególnych dźwięków w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna polska aktorka. Miała 98 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 00:03
Aktorka zmarła w Domu Weteranów Scen Polskich w podwarszawskim Skolimowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odeszła Irena Kwiatkowska

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 11:02
To specjalnie dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński pisał wiersze. To ona żadnej pracy się nie bała. Odeszła w wieku 98 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odeszła wspaniała, pogodna osoba

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 12:04
W podwarszawskim Skolimowie zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. Miała 98 lat.
rozwiń zwiń