Kultura

Orzeł dla Tadeusza Chmielewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 08:30
Reżyser i producent filmowy Tadeusz Chmielewski został wyróżniony Orłem za Osiągnięcia Życia. To on jest twórcą kultowego "Nie lubię poniedziałku".

Nazwisko laureata Orła za Osiągnięcia Życia ogłoszono w środę na konferencji prasowej w stolicy. Statuetki polskich Orłów przyznawane są corocznie - w różnych kategoriach - przez liczącą ponad 500 członków Polską Akademię Filmową.

- Pana Tadeusza w zasadzie nie trzeba przedstawiać, wszyscy wiemy jakie obrazy są jego dziełem i jaka wrażliwość się w nich kryje, jaki jest jego dorobek, za który mu dziękujemy - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Tadeusz Chmielewski - reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca popularnych komedii odbierze swoją statuetkę w poniedziałek podczas gali Orłów w Warszawie.

Podczas tegorocznej ceremonii wręczone zostaną również Orły 2011 m.in. w kategoriach: najlepszy polski film, reżyser, autor zdjęć, autor muzyki, najlepszy aktor w roli głównej, najlepsza aktorka w roli głównej.

Wśród nominowanych znaleźli się m.in.: Roman Polański (za film "Autor Widmo"), Daniel Bloom (za muzykę do "Wszystko, co kocham"), Stanisława Celińska (za rolę w filmie "Joanna") oraz Jerzy Skolimowski (za film "Essential Killing").

Dotychczasowymi laureatami Orła za Osiągnięcia Życia byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Roman Polański (2003), Jerzy Hoffman (2006) i Janusz Morgenstern (2008). W ubiegłym roku statuetkę otrzymał scenarzysta filmowy Jerzy Stawiński.

pj

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ogłoszenie nominacji do nagród Polskiej Akademi Filmowej Orły 2011

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 07:28
Do Orłów kandydują 32 filmy, które w 2010 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka o Orły rozpoczęta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 09:14
"Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego oraz "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha to filmy, które walczą w tym roku o najważniejszą polską nagrodę filmową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2011: triumfuje "Jak zostać królem"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 05:00
Bez wielkich niespodzianek - tak można podsumować tegoroczną ceremonię wręczenia Oscarów, która odbyła się w Hollywood. Tegorocznym zwycięzcą został brytyjski film o jąkającym się władcy Jerzym VI, który zdobył 4 statuetki.
rozwiń zwiń