Kultura

Odeszła wspaniała, pogodna osoba

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 12:04
W podwarszawskim Skolimowie zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. Miała 98 lat.
Audio

Reżyser Jacek Bławut powiedział Polskiemu Radiu, że poznał aktorkę u schyłku jej życia, jednak była ona pełna humoru i dystansu wobec własnych słabości, związanych z podeszłym wiekiem. Zapamiętał ją jako wspaniałą i pogodną osobę.

Aktorka Grażyna Barszczewska wspomina Irenę Kwiatkowską jako artystkę o wielkim talencie, pracowitości i odpowiedzialności względem uprawianego zawodu.

Aktor Wiesław Gołas, który znał  Irenę Kwiatkowską przede wszystkim z Kabaretu Dudek, przypomnina w rozmowie z Polskim Radiem o  zaangażowaniu Ireny Kwiatkowskiej w pomoc dzieciom. - O tej działalności wiedzieli nieliczni. Aktorka większość pieniędzy wysyłała do domów dziecka - dodaje Gołas.

Aktor Ignacy Gogolewski przypomina, że  Irena Kwiatkowska była nie tylko znakomitą aktorką teatralną i estradową, ale miała też dużo do powiedzenia na aktualne tematy społeczne. Aktor przypomina, że była głęboko wierząca.

Aktor Jan Kobuszewski, który występował z Ireną Kwiatkowską na wielu scenach, mówi, że wraz ze śmiercią aktorki polska kultura poniosła niepowetowaną stratę. -Bardzo ją wszyscy kochaliśmy. Pozostał wielki żal - mówi  aktor.

Jerzy Połomski podkreśla, że wysoki kunszt aktorski Ireny Kwiatkowskiej szedł w parze z popularnością oraz uznaniem dla aktorki we wszystkich środowiskach. - Była aktorką stulecia, dodaje Jerzy Połomski - grała na tylu scenach, w jakże różne role się wcielała. Była objawieniem, które będzie zawsze doceniane. I jak mówi piosenkarz, powinna doczekać się wielu bardzo wnikliwych biografii - dodaje.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Posłuchaj" w boksie po prawej stronie.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Odeszła Irena Kwiatkowska

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 11:02
To specjalnie dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński pisał wiersze. To ona żadnej pracy się nie bała. Odeszła w wieku 98 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Skolimowie zapanował smutek

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 13:50
Jak relacjonuje dyrektor Domu Artystów Weteranów gdzie dziś rano zmarła Irena Kwiatkowska, mieszkańcy bardzo przeżywają śmierć aktorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed mikrofonem rozkwitała pełnym blaskiem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 15:20
Głos Ireny Kwiatkowskiej pozostanie w pamięci każdego słuchacza. Od początku kariery związana z Polskim Radiem, dlatego na trwałe wpisała się w jego historię.
rozwiń zwiń