Kultura

Odeszła Irena Kwiatkowska

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 11:02
To specjalnie dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński pisał wiersze. To ona żadnej pracy się nie bała. Odeszła w wieku 98 lat.

W podwarszawskim Skolimowie zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa.

Urodziła się 17 września 1912 roku. W wieku 23 lat ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Do wybuchu wojny grała w teatrach Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach. W 1944 roku była żołnierzem AK, uczestniczyła w walkach Powstania Warszawskiego.

Po wojnie zaangażowała się w działalność krakowskiego kabaretu Siedem Kotów. Była muzą Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - to on pisał dla niej wiersze, piosenki i skecze.

W 1948 roku związała się z Warszawą. Zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych. Kobietę pracującą, która żadnej pracy się nie boi znamy chyba wszyscy.

Udzielała się w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów. Widzowie szczególnie lubili ją w surrealistycznych skeczach i monologach, a także w interpretacjach piosenek.

Irena Kwiatkowska przez blisko 65 lat współpracowała z Polskim Radiem. Była spikerką, czytała najmłodszym słuchaczom wiersze Jana Brzechwy oraz kolejne odcinki "Przygód Plastusia" i "Misia", występowała w "Podwieczorku przy mikrofonie". Za rolę Plastusia dostała Złoty Mikrofon. Była też laureatką nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki splendor" oraz Diamentowego Mikrofonu. Artystka występowała na deskach teatrów w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Krakowie. Przez 20 lat grała dla widzów Teatru Nowego w stolicy.

Jej mężem był lektor i spiker Polskiego Radia – Bolesław Kielski.

W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Prezydent docenił jej działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.

Dziś o 13.00 w trójkowej audycji "Akademia Rozrywki" Artur Andrus przypomni wiersze, skecze, piosenki.

O 16.00 Dwójka zaprasza na wspomnienie o Pani Irenie Kwiatkowskiej do audycji Agaty Kwiecińskiej - "Wybieram Dwójkę".

Wieczorem o godz. 23:25 w Programie Pierwszym "Irena Kwiatkowska - wspomnienie" audycja Anny Stempniak, w której przypomnimy archiwalne nagrania aktorki, związanej "od zawsze" z Polskim Radiem. Będą ją również wspominali ludzie, z którymi pracowała.

W niedzielę 6 marca , godzinie 10.05 zapraszamy do Jedynki na audycję wspomnieniową o Irenie Kwiatkowskiej. Gościem Pawła Sztompke będzie autor książki pt. „Irena Kwiatkowska i  znani sprawcy”  - Roman Dziewoński.  W programie także radiowe archiwalia z udziałem Ireny Kwiatkowskiej.

 (pj)

Przypominamy "Ptasie radio" Tuwima w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej.

 

oraz Irenę Kwiatkowską w "Czterdziestolatku" .

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna polska aktorka. Miała 98 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 00:03
Aktorka zmarła w Domu Weteranów Scen Polskich w podwarszawskim Skolimowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odeszła wspaniała, pogodna osoba

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 12:04
W podwarszawskim Skolimowie zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. Miała 98 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio było jej partnerem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 13:20
Irena Kwiatkowska przez 65 lat była związana z Polskim Radiem. Wielokrotnie była naszym gościem z okazji swoich jubileuszów i urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed mikrofonem rozkwitała pełnym blaskiem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 15:20
Głos Ireny Kwiatkowskiej pozostanie w pamięci każdego słuchacza. Od początku kariery związana z Polskim Radiem, dlatego na trwałe wpisała się w jego historię.
rozwiń zwiń