Kultura

Irena Kwiatkowska najpełniej wyrażała się na scenie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 15:00
– Myślę o tym odejściu ze smutkiem, ale i z ogromnym spokojem – dopełniło się bardzo piękne i bogate życie – mówił Tomasz Mościcki, wspominając aktorkę.
Audio
  • - Dopełniło się bardzo piękne i bogate życie - Tomasz Mościcki o Irenie Kwiatkowskiej
  • - Była muzą komiczną Gałczyńskiego – Jarosław Kilian o Irenie Kwiatkowskiej
  • Roman Dziewoński wspomina Irenę Kwiatkowską

 Była to taka osoba i ten typ osobowości, która najpełniej wyraża się w scenicznej pracy –  powiedział krytyk. Zdaniem Tomasza Mościckiego mieliśmy do czynienia z wielką aktorką, której umiejętności i potencjał siły dramatycznej nie wykorzystano jednak do końca. Dowodem na to, jak wspominał gość Wybieram Dwójkę, pełna przejmującej dramaturgii rola w "Wariatce z Chaillot".

Mówiliśmy również o związkach Ireny Kwiatkowskiej z twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – wszyscy mamy w pamięci Jej pamiętne role z "Teatrzyku Zielona Gęś", znany też wpływ aktorki na ostateczny kształt niektórych wierszy Gałczyńskiego (ponoć poprawiał, słuchając Jej interpretacji). – Irena Kwiatkowska była muzą komiczną Gałczyńskiego – mówił Jarosław Kilian, reżyser "Zielonej Gęsi" wystawionej po raz pierwszy w maju 2000 roku na deskach Teatru Polskiego. W postać Hermenegildy Kociubińskiej brawurowo wcieliła się wówczas właśnie Irena Kwiatkowska. – Pani Kwiatkowska przez cały XX wiek opromieniała nasze życie, życie czterech pokoleń Polaków, swoim talentem, poczuciem humoru, radością życia, pięknem – mówił Jarosław Kilian.

Roman Dziewoński, autor książki "Irena Kwiatkowska i znani sprawcy", opowiadał z kolei o osobowości znakomitej aktorki, o jej przedwojennej biografii. Mówił równiez m.in. o tym, jak wielką wagę przywiązywała do pracy w radiu, jak cenne top było dla niej doświadczenie.  

***

W "Wybieram Dwójkę" wspominaliśmy Irenę Kwiatkowską, zmarłą 3 marca wybitną aktorkę teatralną i filmową. Pamiętana jest z licznych ról komediowych z kultową Kobietą Pracującą na czele. Jej role były zawsze pełne ciepła i wyrozumiałości dla ludzkich słabości. Jej charyzma sprawiała, że nawet epizodyczne role Ireny Kwiatkowskiej są pamiętane, a wygłaszane przez nią kwestie weszły niejednokrotnie do języka potocznego.

Irena Kwiatkowska była również znakomitą artystką kabaretową, niezapomnianą interpretatorką piosenek z "Kabaretu Starszych Panów", filarem "Dudka". Dokonała również wielu nagrań dla Polskiego Radia, przede wszystkim audycji dla dzieci. W jej interpretacji "Ptasiego radia" Tuwima naprawdę słychać śpiew ptaków. Dzieci przyznały artystce Order Uśmiechu. Być może to najważniejsze, spośród licznych orderów i odznaczeń...

Irena
Irena Kwiatkowska, źr. Wikipedia
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Muzyczne przestrzenie romantycznej wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2008 18:40
29 oraz 30 grudnia 2008
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio było jej partnerem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 13:20
Irena Kwiatkowska przez 65 lat była związana z Polskim Radiem. Wielokrotnie była naszym gościem z okazji swoich jubileuszów i urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Skolimowie zapanował smutek

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 13:50
Jak relacjonuje dyrektor Domu Artystów Weteranów gdzie dziś rano zmarła Irena Kwiatkowska, mieszkańcy bardzo przeżywają śmierć aktorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed mikrofonem rozkwitała pełnym blaskiem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 15:20
Głos Ireny Kwiatkowskiej pozostanie w pamięci każdego słuchacza. Od początku kariery związana z Polskim Radiem, dlatego na trwałe wpisała się w jego historię.
rozwiń zwiń