Kultura

"Wielki Gatsby” od piątku w polskich kinach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 14:58
Baz Luhrmann to kolejny reżyser, który podjął się ekranizacji kultowej powieści Francisa Scotta Fitzgeralda pt. "Wielki Gatsby". Na ekranie gwiazdy światowego formatu - Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan i Tobey Maguire.
Wielki Gatsby
Wielki GatsbyFoto: materiały promocyjne

Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 20. w okolicach Nowego Jorku. Jay Gatsby, grany przez DiCaprio, ucieleśnia "amerykański sen". Pochodzi z ubogiej rodziny, ale w niejasnych okolicznościach dorobił się majątku i wiedzie wystawne życie w okolicach Nowego Jorku. Słynie z organizowania imponujących przyjęć.

Gatsby spotyka swoją dawną miłość, Daisy (Carey Mulligan) poślubioną z Tomem Buchananem (Joel Edgerton). Łączące ich przed laty uczucie odżywa.

Małżeństwo Daisy i Toma nie należy do udanych. Tom ma kochankę, Myrtle Wilson (Isla Fisher), która ginie potrącona przez samochód. Sprawcy uciekają z miejsca zdarzenia. Ten moment zadecyduje o dalszym losie bohaterów.

Do zaprojektowania scenografii i kostiumów Luhrmann zaprosił Catherine Martin. Współpracowała z nim już przy filmach "Romeo i Julia”, "Australia" i "Moulin Rouge!". Za scenografię i kostiumy do tego ostatniego Martin otrzymała dwa Oscary.

Film promuje piosenka "Young and Beautiful" w wykonaniu Lany Del Rey.

"Wielki Gatsby” już raz zagościł na wielkim ekranie. W 1974 r. wyreżyserował go Jack Clayton do scenariusza Francisa Forda Coppoli. W rolach głównych wystąpili wtedy Robert Redford i Mia Farrow. Film otrzymał Oscary za kostiumy i muzykę.

PAP, kw

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Wielki Gatsby" otworzy festiwal w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:50
Ekranizacja powieści "Wielki Gatsby" otworzy 66. festiwal filmowy w Cannes. Stworzonego przez amerykańskiego pisarza F. Scotta Fitzgeralda milionera zagra Leonardo di Caprio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Gatsby: amerykański Hamlet czy wielki pozer?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 17:40
- Leonardo DiCaprio jest fenomenalny. Ze względu na jego rolę, na to co wprowadza do postaci Gatsbiego, ten film naprawdę warto zobaczyć - mówi krytyk filmowy Karolina Pasternak w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczął się 66. festiwal filmowy w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:57
O Złotą Palmę walczyć będzie 20 filmów. W głównym konkursie pokazany zostanie m.in. nowy film Romana Polańskiego "Venus in fur" ("Wenus w futrze").
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 10:36
W Cannes zainaugurowano 66. festiwal. Na otwarcie widzowie obejrzeli pozakonkursowy film „Wielki Gatsby" z Leonardo DiCaprio w roli tytułowej.
rozwiń zwiń