Kultura

Święto twórców Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 14:50
Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród, przyznawanych przez zespół Teatru Polskiego Radia. Wielkim Splendorem został uhonorowany Krzysztof Kolberger. Splendora Splendorów otrzymał Stanisław Brudny.

 

Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia dla aktora/aktorki, przyznawana od 1988 roku, za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Przyznaje ją zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.

 Na dorobek radiowy zdobywcy tegorocznego Wielkiego Splendora Krzysztofa Kolbergera, składają się setki znakomitych ról. Aktor wystąpił jako m.in.: Narrator w „Amy Foster” J. Conrada, Tezeusz w „Błagalnicach” Eurypidesa, Tadeusz Mieniewski w „Czarnych skrzydłach” J. Kaden-Bandrowskiego, Studnicki w „Debiutance” Z. Przybylskiego, Konrad w „Dziadach” A. Mickiewicza, Ramzes w „Faraonie” B. Prusa, tytułowy Hernani w dramacie W. Hugo, Narrator w „Irydionie” J. Słowackiego, Tyberiusz w „Kochałam Tyberiusza” E. Dored, Konrad Wallenrod (słuchowisko wg. powieści A. Mickiewicza), Włas w „Letnikach” M. Gorkiego, Thomas Moore w „Mieczu obosiecznym” J. Zawieyskiego, Ja/Narrator w „Pokoju z widokiem na wojnę polską-jaruzelską” F. Netza, Maciek Chełmicki w „Popiele i diamencie” J. Andrzejewskiego, Stanisław w „Pożegnaniach” S. Dygata, Adam w „Raju utraconym” J. Miltona, Karol w „Zbójcach” F. Schillera, Witold Halski w „Złym” L. Tyrmanda. Krzysztof Kolberger jest też znakomitym radiowym interpretatorem prozy i poezji. Słuchacze pamiętają go przede wszystkim z genialnych wykonań wierszy w popularnych cyklach radiowych: „Strofy dla Ciebie”, „Wiersze dla ciebie” oraz „Poetyckie prezentacje”.
Dotychczasowymi laureatami Wielkiego Splendora są:
Bronisław Pawlik (1988), Zofia Rysiówna (1989), Zbigniew Zapasiewicz (1990), Gustaw Holoubek (1991), Krzysztof Kowalewski (1992), Irena Kwiatkowska (1993), Aleksander Bardini (1994), Joanna Jędryka (1995), Franciszek Pieczka (1996), Anna Seniuk (1997), Krzysztof Gosztyła (1998), Grażyna Barszczewska (1999), Adam Ferency (2000), Stanisława Celińska (2001), Krzysztof Wakuliński (2002), Danuta Stenka (2003), Marian Opania (2004), Marta Lipińska (2005), Mariusz Benoit (2006), Wojciech Wysocki (2007) i Dorota Landowska (2008).

Od 2006 r. przyznawana jest również nagroda specjalna – Splendor Splendorów. Pierwszy otrzymał ją Wiesław Michnikowski, w 2007 roku laureatką została wybitna aktorka Mirosława Dubrawska, natomiast rok temu – Ignacy Gogolewski. Tegoroczny zdobywca Splendora Splendorów Stanisław Brudny, od wielu lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Do tej pory stworzył  ponad 150 kreacji  w słuchowiskach oryginalnych i adaptowanych, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, najczęściej są to znaczące role m. in.: Narrator w „Aktorze” H. Schonkera. Ignaz Greybig w „Amadeuszu” P. Shaffera, Kociątko w „Bambini di Praga” B. Hrabala, Michał Zaleski w „Bogu na śmieciach” B. Drozdowskiego, Kubicki w „Bruderszafcie z Belzebubem” M. Rybińskiego, Strażnik w „Czapie” J. Krasińskiego, Sąsiad Stanisław w „Dobrze” T. Mana, Stary w „Drodze do Bugulmy” J. Topola, Proboszcz w cyklu słuchowiskowym o Malinówku M. Ławrynowicza, Starzec w „Kartotece” T. Różewicza, Feuchevelent w „Nędznikach” W. Hugo, Abramek w „Niespodziance” K.H. Rostworowskiego, Pielecki w „Particie na instrument drewniany” S. Grochowiaka, Mamrot w „Ping pongu z Salomeą” J. Abramowa, Ksiądz w „Spotkaniu z nożem” M. Białoszewskiego, Stryj Jan w „Wybierz saksofon” W. Myśliwskiego, Portier w „Zegarku” F. Netza, Zefar w „Żywocie Józefa” M. Reja. Charakterystyczny tembr głosu Stanisława Brudnego jest doskonale znany również słuchaczom powieści radiowej „W Jezioranach”. Od wielu Stanisław Brudny wciela się w postać Teofila Skorupy, krewkiego kuzyna Pawlaczów.
 


Na spotkanie z tegorocznymi laureatami zapraszamy do audycji Andrzeja Matula "Rozdroża kultury" o godz. 20.10 w Programie I PR, natomiast o godz. 22.05 w Programie II PR będzie można usłyszeć audycję Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki poświęconą Krzysztofowi Kolbergerowi - tegorocznemu laureatowi Wielkiego Splendora.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z uroczystości wręczenia Splendorów.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Święto twórców Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2008 14:47
Zostały przyznane doroczne nagrody Teatru Polskiego Radia – Splendory. Otrzymali je w tym roku: aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna Dorota Landowska oraz aktor teatralny, radiowy, filmowy i telewizyjny, reżyser i scenarzysta, pedagog Ignacy Gogolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Splendory" wręczone!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2008 02:03
Wielkim Splendorem została uhonorowana Dorota Landowska, natomiast nagroda Splendor Splendorów trafił w ręce Ignacego Gogolewskiego. Honorowego Splendora w tym roku nie przyznano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Splendory rozdano

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2007 11:44
Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród, przyznawanych przez zespół Teatru Polskiego Radia. "Wielkim Splendorem" został uhonorowany Wojciech Wysocki, "Wielkim Splendorem Honorowym" – Kazimierz Orłoś, natomiast przyznany po raz drugi "Splendor Splendorów" przypadł Mirosławie Dubrawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Polskiego Radia przyznał Wielkiego Splendora

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 15:31
„Wielki Splendor” otrzymał Krzysztof Kolberger, natomiast precedensowy „Splendor Splendorów” został przyznany Stanisławowi Brudnemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Splendor spływa na Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 08:09
Teatr Polskiego Radia przyznaje dziś swe doroczne nagrody. Dostaną je Krzysztof Kolberger i Stanisław Brudny.
rozwiń zwiń