X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Splendory rozdano

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2007 11:44
Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród, przyznawanych przez zespół Teatru Polskiego Radia. "Wielkim Splendorem" został uhonorowany Wojciech Wysocki, "Wielkim Splendorem Honorowym" – Kazimierz Orłoś, natomiast przyznany po raz drugi "Splendor Splendorów" przypadł Mirosławie Dubrawskiej.
Audio

Wielki Splendor jest przyznawany przez zespół Teatru Polskiego Radia od 1988. Otrzymują go aktorzy za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Na wniosek kierownictwa zespołu Teatru Polskiego Radia przyznawany bywa także Honorowy Wielki Splendor za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej. Kryteria, jakimi kieruje się Zespół Teatru Polskiego Radia, są trudne do nazwania, bo nie są one takie sztywne, łatwe do ustalenie, są one tylko łatwo wyczuwalne. Tę nagrodę przyznają fachowcy, którzy posiadają to bezbłędne wyczucie, trudne do zdefiniowania.

POSŁUCHAJ wyjaśnia Krzysztof Zaleski, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. (597,38 KB)

Zdobywca „Wielkiego Splendora” Wojciech Wysocki w teatrze radiowym zagrał ponad sto ról w takich słuchowiskach jak m.in. w „Matce”,  „Wariacie i zakonnicy” St. I. Witkiewicza, „Egmoncie” J.W. Goethego, „Marii Stuart” i „Księdzu Marku” J. Słowackiego, czy „ Trzech Muszkieterach” A. Dumasa. Na antenie Polskiego Radia doskonale interpretował m.in. „Handlarza snów” Harolda Rubinsa, „Hanemanna” Stefana Chwina, a także „Opowiadania” Piotra Pągowskiego. Aktor brał także udział w kilku serialach radiowych, m.in. w radiopowieści „Matysiakowie” i serialu „Motel w pół drogi”. To wielki splendor dla mnie dostać „Wielkiego Splendora” od tak szacownego i elitarnego grona- mówi Wojciech Wysocki.

PRZYPOMNIJ sobię radiową kreację Wojciecha Wysockiego (896,25 KB)

Nagrodzona „Splendorem Splendorów” Mirosława Dubrawska w Teatrze Polskiego Radia występowała niemal od początku swojej kariery, często gościła w radiowych słuchowiskach kreując niezapomniane role i nagrywając prozę. Wzięła udział m.in. w adaptacjach dzieł takich autorów jak m.in. w „Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego, „Blaszanym bębenku” Güntera Grassa czy „Czuła jest noc” F. S. Fitzgeralda.

Jak sama dziś wspomina: Zagrałam tyle ról, że nawet ich wszystkich nie pamiętam. Nigdy jednak nie zapomnę jak w 1958 roku zagrałam w ważnym dla mnie przedstawieniu „Nocy Listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego. Wystąpiłam z plejadą najlepszych aktorek i aktorów tego okresu. Byłam wtedy zupełną  szczeniarą. I nie przypuszczałam, że dostąpię takiego zaszczytu. Dziś jestem bardzo zaskoczona i szczęśliwa, że „Wielki Splendor” spłynął na mnie.

POSŁUCHAJ jak pracę w Teatrze Polskiego Radia, wspomina Mirosława Dubrawska. (1,34 MB)

PRZYPOMNIJ sobie radiową kreację Mirosławy Dubrawskiej (1,18 MB)

"Honorowego Wielkiego Splendora”, nagrodę za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej, otrzymał  Kazimierz Orłoś, autor wielu słuchowisk teatralnych. Do niezapomnianych, które wyszły spod jego pióra należą m.in. „Gra w milczenie”, „Brydżyści”, „Odpowiem na wszystkie pytania”, ”Emeryci”, „Pudełko, „Jaki jest koń" czy " Historia Cudownej meliny". Laureat odbierając statuetkę, zaznaczył, że jest ona dla niego szczególnie cenna, ponieważ z Teatrem Polskiego Radia jest związany już od połowy XX wieku.”

Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie - mówi Krzysztof Orloś (1,21 MB).

POSŁUCHAJ fragmentu słuchowiska „Jaki jest koń” autorstwa Kazimierza Orłosia. (1,41 MB)

Podczas gali wręczono także pamiątkowy medal Teatru Polskiego Radia. Trafił on w ręce współtworzącej słuchowiska radiowe Marii Olszewskiej za "zasługi dla Teatru Polskiego Radia".
Laureatami „Wielkich Splendorów” są już: Bronisław Pawlik, Zofia Rysiówna, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Aleksander Bardini, Joanna Jędryka, Franciszek Pieczka, Anna Seniuk, Krzysztof Gosztyła, Grażyna Barszczewska, Adam Ferency, Stanisława Celińska, Krzysztof Wakuliński, Danuta Stenka, Marian Opania, Marta Lipińska, Mariusz Benoit.

”Honorowego Wielkiego Splendora” otrzymali: Zbigniew Kopalko (reżyser), Juliusz Owidzki (reżyser), Andrzej Mularczyk (pisarz), Andrzej Zakrzewski (reżyser), Henryk Bardijewski (pisarz), Wieńczysław Gliński (aktor), Edward Pałasz ( kompozytor), Jerzy Górzański (pisarz).
Splendor Splendorów po raz pierwszy w 2006 roku otrzymał aktor Wiesław Michnikowski.
Dotychczasowi laureaci "Wielkiego Splendora" - oprócz nagrody pieniężnej – otrzymują również oryginalną statuetkę. Corocznie ta wyjątkowa gala skupia wspaniałe osobistości środowiska aktorskiego, znanych reżyserów, kompozytorów i scenarzystów.

Krzysztof Zaleski, dyrektor Drugiego Programu Polskiego Radia, podsumował spotkanie następujaco: Jesteśmy jak jedną, wielką rodzina. Moim zdaniem na tym polega prawdziwy radiowy teatr, że jest pewnym wielopokoleniowym zespołem. Śmiem powiedzieć, że następuje też przekazywanie tradycji, rzemiosła. To, że mogą spotykać się artyści różnych pokoleń znaczy bardzo wiele. Ci młodsi mogą podglądać mistrzów. Jeśli się nie ma w zawodzie artystycznym tej możliwości, żeby podglądać mistrza, to ciężko dojść do rzeczy wielkich.

Magdalena Zaliwska


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dwójkowy Indyk

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 07:45
W niedzielę, o godzinie 21.45, w cyklu „Dramat w Teatrze Wyobraźni” Program 2 zaprasza na premierę sztuki Sławomira Mrożka pt. „Indyk”, w adaptacji i reżyserii Julii Wernio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto twórców Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 14:50
Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród, przyznawanych przez zespół Teatru Polskiego Radia. Wielkim Splendorem został uhonorowany Krzysztof Kolberger. Splendora Splendorów otrzymał Stanisław Brudny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowe Splendory 2009

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 23:25
O Splendorach radiowego Teatru i najnowszej płycie Polskiego Radia z pieśniami Karłowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieńczysław Gliński nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2008 08:47
W wieku 87 lat zmarł aktor teatralny i filmowy .6 grudnia 2004 Wieńczysław Gliński w Teatrze PR odebrał nagrodę Wielkiego Splendora Honorowego.
rozwiń zwiń