Kultura

Tournée Ery Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 04:04
Organizatorzy Festiwalu Era Nowe Horyzonty postanowili wyjść naprzeciw wszystkim miłośnikom kina, którym w tym roku nie udało się dotrzeć do Wrocławia. Sześć najważniejszych tytułów tegorocznej odsłony festiwalu, rusza w podróż po Polsce.Pierwsza edycja Festiwalu Era Nowe Horyzonty odbyła się w 2001 roku w Sanoku. Potem festiwal przeniósł się do Cieszyna, a od 2006 roku gości we Wrocławiu. Mimo ciągłych zmian i wędrówek festiwalu cel, który przyświeca organizatorom, od początku jest taki sam- pokazywać  kino odważne, które nie boi się tematów tabu, mówi odważnym językiem, wymyka się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym, odbiega od klasycznie pojmowanego kina narracyjnego. Właśnie takie filmy zobaczymy podczas tournée wrocławskiego festiwalu. 

- Każdy z tych filmów jest inny, ale łączy je podobne spojrzenie na kino, rozumiane przede wszystkim jako uprawianie sztuki. Każdy z prezentowanych tytułów jest filmem nowohoryzontowym- mówi Izabela Wierzbińska z Kina Muranów.

 

 

'' kadr z filmu "Głód"

W programie tournée nie mogło zabraknąć "Głodu" w reżyserii debiutanta Steve'a McQueena. Film opowiada o przetrzymywanych w angielskim więzieniu bojownikach Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Angielska służba więzienna torturuje ich raz pałką, raz szyderczym śmiechem prosto w twarz. Psychiczne i fizyczne tortury strażników motywują więźniów do buntu. W ramach protestu odmawiają noszenia więziennych uniformów, celowo zaniedbują codzienną higienę i w końcu decydują się na głodówkę. Obraz McQueena pokazuje niechlubne, rzadko wyciągane na światło dzienne fakty z najnowszej historii Anglii.


Podczas tournée pokazany zostanie, nagrodzony przez publiczność, „Tlen” rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa z Karoliną Gruszką w jednej z głównych ról. Główny bohater Sańka (Aleksiej Filimonow) nie usłyszał piątego przykazania i zabił żonę dla rudowłosej Saszy (Karolina Gruszka). Dlaczego? Bo łaknął tlenu pięknej dziewczyny.

''kadr z filmu "Las"

Piotr Dumała w tym roku zaskoczył publiczność 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Do Wrocławia przywiózł swój pierwszy film aktorski „Las”. Starszy, schorowany ojciec i opiekujący się nim syn. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne, z trudem jedzone posiłki, strzępki rozmów. I montowane równolegle sekwencje wspólnej wędrówki przez las. Przejmująca opowieść o sprawach najważniejszych - szukaniu wzajemnego porozumienia, przełamywaniu barier, zaufaniu, uczuciu, potrzebie bliskości.

W programie tournée znalazł się także obraz Agnès Vardy „Plaże Agnes”. Reżyserka zdecydowała się opowiedzieć historię swojego dzieciństwa i rodziny. Komentując spoza kadru kolejne sceny Varda zabiera widzów w przedziwną podróż w głąb siebie: od czasu spędzonego w Belgii dzieciństwa po feministyczne odrodzenie i związek z reżyserem Jaques’em Demy’m.

''kadr z filmu "Burrowing"

W filmie "Burrowing" w reżyserii Henrika Hellströma i  Fredrika Wenzela oczami małego chłopca oglądamy portret z pozoru idealnego świata, w którym nic nie jest takie, jakie być powinno. Jego mieszkańcy są smutni i melancholijni, choć przecież żyją w komforcie, o którym inni mogą tylko marzyć. Kłopot w tym, że są już zmęczeni, że wpadli w rodzaj pułapki, jaką jest dla nich powtarzalność codzienności. Chłopiec przygląda się swoim sąsiadom, rodzinie, znajomym miejscom bez emocji, z dystansem. Chodzi swoimi drogami, jest outsiderem wolącym pływać w jeziorze niż celebrować kolejne urodziny. Ale jest też symbolem nowego pokolenia, którego celem będzie wyrwanie się z tej dusznej pułapki.

Johan Grimonprez w "Dublu" w zadziwiający sposób miesza ze sobą różne elementy (pop)kultury – reklamy, fragmenty dokumentów, reportaży i informacji telewizyjnych, ale także "Ptaków" Hitchcocka i scen nakręconych współcześnie. Stwarza w ten sposób zupełnie nową jakość stosując zasadę found footage, a więc kolażu, zlepiania, zszywania ze sobą fragmentów rozmaitych narracji.

Era Nowe Horyzonty Tournée rozpocznie się już dziś (1 stycznia) w Warszawie (w Kinie Muranów (o 20:00 pokazany zostanie "Tlen") oraz Krakowie (w Kinie pod Baranami o 19:30 pokazany zostanie "Głód", a o 21:15 "Tlen").

E ra Nowe Horyzonty Tournée  odwiedzi następujące miasta:

    * 1 - 7 stycznia: Warszawa, Kino Muranów oraz Kraków, Kino pod Baranami
    * 8 - 14 stycznia: Poznań, Kino Muza oraz Wrocław, Kino Warszawa
    * 15 - 21 stycznia: Łódź, Kino Charlie oraz Gdańsk, Gdańskie Centrum Filmowe
    * 22 - 28 stycznia: Katowice, Kino Światowid oraz Lublin, Kino Bajka
    * 29 stycznia - 4 lutego: Gliwice, kino Amok oraz Kielce, Kino Moskwa
    * 5 - 11 lutego: Toruń, Centrum Sztuki Współczesnej oraz Szczecin, Kino Pionier
    * 12 - 18 lutego: Częstochowa, Ośrodek Kultury Filmowej i Białystok, Kino Forum

Więcej informacji można znaleźć na : http://www.enh.pl/

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Parnassus" od dziś w kinach

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 11:47
Roman Gutek przyzwyczaił widzów do tego, że na ekrany kin wprowadza filmy artystyczne, kameralne, wysublimowane. Tym razem zdecydował się na dystrybucję dosć mrocznej baśni. "Parnassus" od dziś (8 stycznia) w kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Avatar ma już 617 mln dol. W święta kusił do kin

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 13:57
Avatar jest nietypowym blockbusterem. To drugi weekend jego projekcji w USA, a widownia nadal dopisuje.
rozwiń zwiń