Kultura

Nagroda dla filmu „Lech Majewski – świat wg Bruegla”

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 11:55
Film autorstwa Dagmary Drzazgi został nagrodzony w konkursie prestiżowego festiwalu produkcji telewizyjnej - 62. Prix Italia w Turynie w kategorii najlepszego dokumentu.

Jest to trzecia w historii imprezy i pierwsza dla filmu o sztuce tak wielka nagroda dla Polski.

Wyprodukowany dla Redakcji Programów Artystycznych TVP2 „Lech Majewski - świat według Bruegla” prezentuje proces twórczy Lecha Majewskiego na planie jego najnowszego filmu „Młyn i krzyż” z udziałem Charlotte Rempling, Rutgera Hauera i Michaela Yorka. Autorka nie tylko śledzi pracę na planie tego jednego z najbardziej oryginalnych aktualnie na świecie reżyserów filmowych i artystów wizualnych, ale również ukazuje tajniki filozofii Pietera Bruegla Starszego, którego obraz - „Młyn i krzyż” jest motywem przewodnim filmu.

Oprócz nagrodzonego dokumentu w programie imprezy znalazły się również „Operacja Reszka” Ewy Pytki i „Tata zza żelaznej kurtyny” Krzysztofa Rzączyńskiego, a w konkursie o nagrody specjalne wzięły udział „Warszawa do wzięcia” Karoliny Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz i „Amerykanin w PRL” Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego.

Festiwal Prix Italia - najstarszy światowy festiwal filmów telewizyjnych - zaprezentował w tym roku prawie tysiąc programów z całego świata, wyprodukowanych przez największe światowe stacje.

Więcej informacji o festiwalu: www.prixitalia.rai.it

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Z historii radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 09:54
Podziemny Kraków i "Prix Italia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Lech Majewski czyta dawnych malarzy?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 14:09
Reżyser filmowy i teatralny, poeta i malarz zdradzi największe tajniki swojej artystycznej działalności.
rozwiń zwiń