Kultura

Kamery Dawida czekają na najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 08:00
Tegoroczna edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej dedykowana jest słynnemu hollywoodzkiemu twórcy Paulowi Mazursky'emu.
Audio
  • Daniel Strehlau o Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Dyrektor festiwalu Daniel Strehlau, który był gościem Poranka Dwójki , przypomniał, że w filmach Mazursky'ego grali niemal wszyscy, wielcy aktorzy z Hollywood. On sam jako aktor grał z Alem Pacino czy Jackiem Nicholsonem.

Podczas retrospektywy filmów Paula Mazursky'ego publiczność będzie mogła obejrzeć takie filmy jak: "Bob, Carol, Ted i Alice" (1969, nominowany do czterech Oscarów), "Moskwa nad rzeką Hudson" (1984, z Robinem Williamsem w roli głównej) oraz nominowanych do Oscara "Wrogów" (1989), w których - obok Anjeliki Huston i Leny Olin – wystąiła polska aktorka Małgorzata Zajączkowska.

Gość Marcina Pesty dodał, że podczas festiwalu reżyser uhonorowany zostanie honorową Kamerą Dawida.

Festiwal otworzy (23 listopada) film "Ajami". Jego akcja rozgrywa się w jednej z dzielnic Tel-Awiwu, na terenie której krzyżują się losy wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Najbliżsi sąsiedzi okazują się największymi wrogami.

Daniel Strehlau dodał, że film wyreżyserowany przez znakomity duet izraelsko-palestyński - Scandar Copti i Yaron Schani - ogląda się znakomicie, dzięki bardzo dobremu montażowi.

W repertuarze festiwalu znalazł się też "Poważny człowiek" (2009) braci Joela i Ethana Coenów. Wspólną produkcję Francji, USA i Wielkiej Brytanii nominowano do tegorocznego Oscara w kategoriach najlepszy film i scenariusz oryginalny. W filmie przedstawiony jest portret prawego mężczyzny, który uświadamia sobie, że cały świat obrócił się przeciwko niemu. Bohatera nagle opuszcza żona, a jego kariera naukowa staje pod znakiem zapytania.

Kadr
Kadr z filmu "Poważny człowiek" braci Coen (fot: mat. promocyjne)

Inna festiwalowa propozycja, to "Amreeka", intymny portret Muny, samotnej matki z Ramallah na terenie Autonomii Palestyńskiej. Pewnego dnia, po długich staraniach, Muna otrzymuje wizę do USA. Wyjeżdża do małego miasta w stanie Illinois. Tam, mimo 15-letniego doświadczenia w pracy w bankowości oraz zdobytego stopnia naukowego, Muna zaczyna pracę w sieci fastfoodowych restauracji. "Amreekę" uhonorowano w ubiegłym roku w Cannes prestiżową nagrodą krytyków filmowych FIPRESCI.

W programie festiwalu znalazł się też film "Berlin'36" ( reż. Kaspar Heidelbach), który przedstawia historię wybitnej sportsmenki, niemieckiej Żydówki Gretel Bergmann, która - pod presją USA - została dopuszczona przez Niemców do treningu i udziału w olimpiadzie w Berlinie w 1936 r.. Polskim akcentem festiwalu jest "Joanna" Feliksa Falka, nagrodzona za reżyserię i scenariusz na tegorocznym festiwalu w Gdyni - rozgrywająca się w czasie II wojny światowej historia kobiety przygarniającej żydowskie dziecko, które cudem uniknęło ulicznej łapanki. W sekcji dokumentów prezentowane będą m.in.: "The Last Survivor" i "A Pause in the Holocaust".

Spośród filmów konkursowych jury wyłoni laureatów Kamer Dawida.

8. Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej potrwa od 23 - 28 listopada. Projekcie będą odbywały się w Kinotece i kinie Świt.

Aby wysłuchać całej rozmowy z dyrektorem festiwalu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Daniel Strehlau o Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(mz)

 





www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

7. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 08:33
Trwa 7. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słodko-gorzka historia Martina - KONKURS zakończony!

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 13:00
W grudniu na ekranach polskich kin pojawi się film Juraja Nvoty pt. "Muzyka". Mamy dla Państwa zaproszenia na przedpremierowy pokaz filmu.
rozwiń zwiń