Kultura

Sopot: Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 10:34
Wystawy, pokazy dawnych programów telewizyjnych i spotkania z artystami to elementy programu Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Jedną z najważniejszych atrakcji, z jaką zetkniemy się podczas wydarzenia będzie konkurs interpretacji utworów artysty. Festiwal już w weekend w Sopocie.
Wojciech Młynarski, 9 stycznia 2007
Wojciech Młynarski, 9 stycznia 2007Foto: wikipedia/cc/Zureks

Jak powiedziała przedstawicielka organizatorów wydarzenia Agnieszka Labenz, impreza ma służyć propagowaniu "dobrej twórczości literackiej, na przekór zalewającej nas popkulturze". -Mamy nadzieję dotrzeć przede wszystkim do młodych ludzi- dodała.

W konkursie interpretacji piosenek Młynarskiego weźmie udział 11 z 45 uczestników wyłonionych w dwustopniowych eliminacjach. W sobotę wieczorem uczestnicy wykonają utwory artysty, a w niedzielę - w trakcie koncertu galowego, jury ogłosi werdykt. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 5 tysięcy zł ufundowaną przez marszałka województwa pomorskiego.

W ramach festiwalu zorganizowana zostanie też wystawa kilkudziesięciu zdjęć pochodzących z archiwów Młynarskiego. Będą to zarówno prywatne fotografie artysty, jak i te bardziej oficjalne. -Wiele fotografii nie było wcześniej nigdzie prezentowanych- zaznaczyła Labenz.

Wystawę zdjęć uzupełnią dwa obrazy Jerzego Dudy-Gracza zadedykowane przez malarza Młynarskiemu. Goście imprezy będą też mogli obejrzeć wystawę okładek płyt głównego bohatera festiwalu.
Dodatkową atrakcją będzie możliwość spotkania z Młynarskim. Wemitowane zostaną również programy "Szajba" oraz "Czterdziecha" pochodzące z archiwum TVP, a felietony autorstwa Młynarskiego odczyta aktor Mirosław Baka.
Festiwal odbywać się będzie w namiocie sąsiadującym z sopocką Zatoką Sztuki. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno- Artystyczne, która ma swoją siedzibę właśnie w Zatoce Sztuki w Sopocie. Sponsorami imprezy są minister kultury oraz Urząd Miasta Sopot.

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu, Młynarski weźmie udział w otwarciu sopockiego Placu Radiowej Trójki znajdującego się u zbiegu ulic Haffnera i Bohaterów Monte Cassino. Artysta będzie głównym gościem uroczystości, w której uczestniczyć będą także inne gwiazdy związane z Trójką, w tym Marek Niedźwiecki.
Wojciech Młynarski - kompozytor i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy - należy do kręgu najlepszych polskich "tekściarzy" obok Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej. Debiutował na początku lat 60. w kabarecie studenckim Hybrydy. Współpracował m.in. z kabaretem Dudek i telewizyjną redakcją rozrywki. Najbardziej znane przeboje Młynarskiego to m.in. "Jesteśmy na wczasach", "Róbmy swoje", "W Polskę idziemy", "Kocham Cię, życie!" czy "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" Skaldów.
PAP/ml

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wyjątkowy benefis Wojciecha Młynarskiego w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 00:35
18 kwietnia o godz. 20.05 Trójka zaprasza Słuchaczy przed odbiorniki na wieczór z Wojciechem Młynarskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Bończyk w hołdzie Wojciechowi Młynarskiemu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:54
- Sam mistrz będzie na tym festiwalu. Będzie przewodniczył jury, które oceni ostatni etap konkursu - powiedział w radiowej Jedynce Jacek Bończyk o Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młynarski: piosenkę dla Skaldów napisałem w niecałą godzinę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 17:08
- Współpracowałem z Agnieszką Osiecką przy Radiowym Studio Piosenki. Często bywałem na Myśliwieckiej. Jeszcze godzinę miała trwać sesja nagraniowa Skaldów, którzy mieli muzykę do piosenki, ale brakowało teksu. Spróbowałem i w 40 minut napisałem "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" - wspomina wybitny autor.
rozwiń zwiń