Kultura

Ceprzy, gruźlica i Żydzi. Przewodnik po Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 13:33
Książka "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem" nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci.
Audio
  • Michał Nogaś mówi o książce "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem" (Trójkowy Znak Jakości/ Trójka)
Zakopane od zawsze tętniło życiem (na zdjęciu młoda para w saniach zaprzężonych w konie podczas przejazdu przez miasto)
Zakopane od zawsze tętniło życiem (na zdjęciu młoda para w saniach zaprzężonych w konie podczas przejazdu przez miasto)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

- Dla tej opowieści są trzy słowa-klucze: ceprzy, gruźlica i Żydzi - mówi o książce Michał Nogaś. I dodaje, że gdyby nie ceprzy nie byłoby Krupówek i kolejki na Kasprowy Wiech, ale też służby w pensjonatach, praczek i kelnerów.


(wyd. Czarne) (wyd. Czarne)

Gruźlica natomiast sprowadzała do miasta wielu artystów, malarzy i literatów, którzy rozkochani w tatrzańskich widokach, jednocześnie ratowali zdrowie. - Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski i Karol Szymanowski są jednymi z najbardziej znanych zakopiańskich gruźlików - dodaje Michał Nogaś.

Autorzy książki (Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa) tłumaczą też w publikacji m.in. to, w jakich okolicznościach w Zakopanem pojawili się, a w jakich zniknęli stamtąd Żydzi. A więcej na ten temat usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Autor: Michał Nogaś
Data emisji: 26.08.2016 
Godzina emisji: 
7.44

ei/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zakopane się skończyło? Historia i mity niezwykłego miasta

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 01:03
- Ciągłe słyszymy o kresie Zakopanego. Moim zdaniem ono się skończyło, nim się na dobre zaczęło - mówi Maciej Krupa, autor "Kronik zakopiańskich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękno i mroczne strony podhalańskiej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 13:04
- To pierwsze tak obszerne i wielowątkowe opracowanie opisujące fenomen Tatr - mówi o albumie "Sztuki piękne pod Tatrami" Agnieszka Obszańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Willa Koliba - tajemnica geniuszu Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 13:43
- Architektura Zakopanego słynie ze swojego stylu. Stoi za tym Stanisław Witkiewicz - mówi Maciej Krupa, przewodnik tatrzański, autor książek o Zakopanem i Tatrach.
rozwiń zwiń