Kultura

Rosjanin w Polsce i po polsku

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 10:58
Dimitrij Strelnikoff pisze po rosyjsku i po polsku. Na naszym rynku są jego powieści i opowiadania. W ostatnią środę gościł w audycji Katarzyny Nowak "Świat młodych".
Audio

Dimitrij Strelnikoff pisze po rosyjsku i po polsku. Na naszym rynku są jego powieści i opowiadania. W ostatnią środę gościł w audycji Katarzyny Nowak "Świat młodych".

''Dimitrij Strelnikoff opowiada o swoich studiach, przeprowadzce do Polski, swych polskich korzeniach. Pisarz wyjaśnia powody przeprowadzki do Polski. Paradoksalnie, była ona najbliżej Moskwy, gdzie jeździł co tydzień do dziewczyny.


"Ruski miesiąc" to książka napisana w bardzo ironicznym stylu. Jak przyznaje autor - książka jest zaczepna (...) ale mówi o bardzo poważnych sprawach.


"Nikołaj i Bibigul" to kolejna powieść Dimitrija Strelnikoffa. Jest to książka o krzewicielach kultury - jak to Rosjanie nieśli kulturę do Kazachstanu, przy czym nazwa Kazachstan funkcjonuje tu tylko w znaczeniu symbolicznym.

''

 

Bardzo ciekawa jest konstrukcja powieści - oparta na schemacie spirali. Jednak jest też element niezmienny, trwały i tym elementem jest przyroda i świat natury. Jak mówi Katarzyna Nowak: biolog spotkał się z pisarzem.


Wszystkie książki Dimitrija Strelnikoffa wydane w Polsce były napisane po polsku - nie są to tłumaczenia.


(pm na podst. audycji Świat młodych, 10.03.2010)


Fragmenty powieści "Nikołaj i Bibigul" czyta Krzysztof Banaszyk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Uwięziona w słowach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 11:07
Marta Dzido autorka powieści "Małż", "Ślad po mamie" oraz opowiadania "Dwie litery".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Dzidzia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2010 07:00
"Kieszonkowy atlas kobiet", pierwsza powieść Sylwii Chutnik odniósł duży sukces. "Dzidzia" to kolejna powieść Laureatki Paszportu Polityki, która właśnie trafiła na półki księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obłęd na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 10:52
Daniel Odija,, rocznik '74, autor książek: "Ulica", "Tartak", "Szklana huta", "Niech to nie będzie sen" oraz "Kronika umarłych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pod podszewką mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 11:54
Grażyna Plebanek, autorka m.in. "Pudełka ze szpilkami" czy "Dziewczyny z Portofino", skoncentrowana była do tej pory na wnikliwym portretowaniu kobiet. W swojej najnowszej powieści "Nielegalne związki" postanowiła opowiedzieć o miłość i zdradzie z punktu widzenia mężczyzny.
rozwiń zwiń