Kultura

Polska literatura na płycie CD

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:13
W Szwecji powstała i jest kolportowana wśród polonijnej młodzieży płyta zawierająca kanon literatury polskiej. Twórcami tej elektronicznej biblioteki są członkowie Towarzystwa Literackiego Ligatur wchodzącego w skład Kongresu Polaków w Szwecji.

Przygotowany przez nich CD-rom zawiera 71 książek dwudziestu ośmiu autorów - od XII-wiecznych poetów polskich po Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wśród autorów są m.in. dwaj polscy nobliści: Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont.

Ponad trzyletnią, darmową pracę przepisywania tekstów, a następnie nadawania im formy zapisanych cyfrowo książek wykonała kilkuosobowa grupa zapaleńców. Celem, jaki im przyświecał, było dotarcie z polską literaturą piękną do młodzieży polonijnej, która podobnie jak większość jej rówieśników coraz rzadziej sięga po tradycyjne książki. Teraz będzie mogła poznawać polską literaturę otwierając e-booki w swoich komputerach. Odbiorcą płyty będą też środowiska polonijne w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Katarzyna Gizińska i Michał Strzałkowski rozmawiali z Michałem Bieniaszem, prezesem Kongresu Polaków w Szwecji.

(na podst. PR dla Zagranicy)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"My som Stond" audiobook o Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2008 19:11
O Śląsku, jego mieszkańcach i tym co dla nich ważne opowiada książka do czytania i słuchania "My som Stond". Audiobook o regionie stworzyli dziennikarze Polskiego Radia Katowice - m.in Anna Sekudewicz - i Gazety Wyborczej...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audiobooki

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 14:54
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolimy słuchać. Rośnie sprzedaż audiobooków

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 08:30
Blisko 20 mln zł wydali w zeszłym roku Polacy na zakupy audiobooków. Co miesiąc przybywa 25 nowych tytułów do słuchania - szacuje spółka Net Press Digital, a informuje o tym "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń