Kultura

Kanon XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 10:17
Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się trzydniowa konferencja "Europejski kanon literacki. Edycje XXI".

Konferencja jest okazją do spotkania badaczy literatury, historyków, historyków sztuki, bibliotekarzy, archiwistów i edytorów. Będą oni próbowali odpowiedzieć na pytania stawiane przez XXI wiek na temat roli książki w duchowej i intelektualnej integracji Europy.

Konferencja stawia przede wszytkim problem technik udostępniania publikacji, zarówno tych, które wywodzą się z tradycji Gutenberga jak i tych, które zawdzięczamy nowym mediom. To właśnie problem edytorski jest podstawowym aspektem rozpatrywanym na konferencji.

Uczestników zastanawia, jak mówi Anita Pieńkowska z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, jak sposoby udostepniania wpływają na teksty, które powinniśmy czytać.

Konferencja podzielona jest na cztery cykle problemowe: Salon autorów, którego głównym zagadnieniem jest to, jak teksty wpływają na naszą świadomość kulturową, Salon tłumaczy - jak problem globalizacji wpływa na tłumaczenie tekstu, Salon edytorów - jakie są metody upowszechniania tekstu, Salon ucznia  - odpowie na refleksje dotyczące kanonu literackiego rozpatrywanego w tradycyjnym, szkolnym myśleniu.

Program konferencji

 

Zobacz więcej na temat: literatura Europa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Debata o Gogolu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2009 10:02
Mikołajowi Gogolowi w dwusetną rocznicę urodzin dedykowana będzie dzisiejsza konferencja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letnia Lanckorona

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 10:22
Do księgarni trafiła najnowsza publikacja dotycząca Lanckorony - małęgo miasteczka pod Krakowem, które zaskarbiło sobie uznanie kulturalnych elit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura Niezależna - jak to było

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 07:30
15 października startuje kolejna odsłona Roku Kultury Niezależnej poświęcona literaturze, prasie niezależnej, kontrkulturze i graffiti.
rozwiń zwiń