Kultura

Debata o Gogolu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2009 10:02
Mikołajowi Gogolowi w dwusetną rocznicę urodzin dedykowana będzie dzisiejsza konferencja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

O dziełach Gogola, interpretacjach i krytyce literackiej będą debatowali naukowcy i krytycy z Katedry Literatury Rosyjskiej i Katedry Literatury Ukraińskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL oraz goście z Uniwersyteu Jagiellońskiego.

Jednym z wiodących będzie wykład profesora Witolda Kowalczyka:'' Trzy pogromy, czyli dusza tłumu w literaturze rosyjskiej XIX wieku - Gogol - Kriestowski - Garin-Michajłowski". Z kolei profesor Michał Łesiów opowie o stylistyce w ukraińskich utworach Mikołaja Gogola.

Konferencji będzie towarzyszyć pokaz filmów według prozy Gogola oraz związanych z nim portretów i rycin. Na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchają w Collegium Norvidianum utworów Gogola w interpretacji studentów z Krakowa.

 


 

Zobacz więcej na temat: literatura Kraków
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Debata po kongresie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 09:17
Dziś w kawiarni Tarabuk w Warszawie odbędzie się debata pod tytułem „Popiół czy diament - co dalej z polską kulturą?”. Spotkanie, zorganizowane przez Informacyjną Agencję Radiową Polskiego Radia, odbędzie się 4 dni po zakończeniu Kongresu Kultury Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura Niezależna - jak to było

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 07:30
15 października startuje kolejna odsłona Roku Kultury Niezależnej poświęcona literaturze, prasie niezależnej, kontrkulturze i graffiti.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanon XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 10:17
Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się trzydniowa konferencja "Europejski kanon literacki. Edycje XXI".
rozwiń zwiń