Kultura

Kultura Niezależna - jak to było

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 07:30
15 października startuje kolejna odsłona Roku Kultury Niezależnej poświęcona literaturze, prasie niezależnej, kontrkulturze i graffiti.

Pierwszym zapowiadanym przez IPN wydarzeniem jest konferencja popularnonaukowa „Literatura niezależna w PRL”, która odbędzie się w Krakowie 15 października o godzinie 11.30. Zostanie ona poprzedzona otwarciem wystawy „Wyszliśmy z NZS” Działalność kulturalna NZS w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Organizatorzy konferencji pragną pokazać znaczenie literatury w kontekście wydarzeń lat osiemdziesiątych. Jej celem jest przedstawienie różnych postaci niezależnej literatury, która wniosła znaczny wkład w kulturę niezależną lat 80., a także w historię literatury.

Od 1949 roku dokładano wszelkich starań, aby literatura walczyła o chwałę socjalizmu, niektórzy literaci się temu poddali, inni nie. W latach 80. niezależni literaci udzielali się w opozycji. Drukowana w drugim obiegu literatura służyła "pokrzepieniu serc".

Krakowską konferencję poprowadzi dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr Marek Lasota, a swoje referaty wygłoszą: o. Adam Boniecki – Literaci niezależni w środowisku tzw. łagodnej opozycji, Tadeusz Nyczek – Literatura poza cenzurą, Bronisław Wildstein – Literatura niezależna a studenci, o. Jan Andrzej Kłoczowski – Mecenat Kościoła nad niezależnymi literatami. Próby podsumowania spotkania podejmie się Bronisław Maj – krytyk literacki.

Organizatorzy zadbali również o ilustrację do tematu konferencji, będzie nią film w reż. Dariusza Walusiaka pt. „Bibuła”.

Organizatorzy liczą na zainteresowanie młodzieży tematem konferencji. Będzie to dla nich pouczająca lekcja historii i literatury, mała podróż w czasie - do młodości ich rodziców.

Kolejne wydarzenia w ramach Roku Kultury Niezależnej już wkrótce będą zapowiadane na stronie internetowej Polskiego Radia.

Więcej informacji: http://kultura-niezalezna.pl/

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Debata o Gogolu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2009 10:02
Mikołajowi Gogolowi w dwusetną rocznicę urodzin dedykowana będzie dzisiejsza konferencja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto literatury

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 09:29
Gmina Miejska Kraków, Fundacja "Tygodnika Powszechnego" i Krakowskie Biuro Festiwalowe rozpoczynają dziś I edycję Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Festiwal potrwa od 2 do 7 listopada 2009 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowskie święto książki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 12:00
Wielu autorów i wydawców a także miłośników książek dotarło już do Krakowa, bo dziś zaczynają się tam 13.Targi Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanon XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 10:17
Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się trzydniowa konferencja "Europejski kanon literacki. Edycje XXI".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków Miastem Literatury UNESCO?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 09:50
Kraków będzie się starał o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Do tej pory został przyznany tylko trzem miastom - Edynburgowi, Melbourne i Iowa.
rozwiń zwiń