Kultura

Muzeum Orwella w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 09:02
W indyjskim stanie Bihar powstanie muzeum George'a Orwella. To właśnie na terenie tego stanu, w miasteczku Motihari, niedaleko granicy z Nepalem urodził się angielski pisarz. Tam też spędził pierwsze cztery lata swego życia.

Muzeum ma powstać w domu, w którym przed laty mieszkali państwo Blairowie, rodzice Erica Arthura Blaira, który jako pisarz przyjął pseudonim George Orwell. Rodzice autora "Roku 1984" i "Folwarku zwierzęcego", pracowali na początku ubiegłego wieku w prowadzonej przez Brytyjczyków w Motihari fabryce opium.

Dom, w którym urodził się Orwell ma zostać odrestaurowany i zamieniony w muzeum przy współpracy British Council. W ostatnim tygodniu stycznia prace dokumentacyjne w dawnym domu Blairów mają prowadzić indyjscy historycy i archeolodzy. Bihar należy do najbiedniejszych i najbardziej zacofanych stanów Indii. Władze stanowe liczą, że stworzenie muzeum poświęconego Orwellowi w miejscu związanym z jego wczesnym dzieciństwem przyciągnie turystów i sprawi, że Motihari znajdzie się na mapie turystycznych podróży po Indiach.

W styczniu minęła 60 rocznica śmierci pisarza.
 


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dzieje książek z biblioteki paryskiej "Kultury": "1984" Orwella

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2009 16:06
28 czerwca 2009, godz. 10:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orwell po rumuńsku

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2008 12:36
Piękny kraj, sympatyczni ludzie, i potwór, który zmienił ich życie w piekło. To obraz Rumunii w okresie komunistycznej dyktatury Nicolae Ceausescu.
rozwiń zwiń