Kultura

Dwójka nadaje z legendarnej kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 19:47
Nowy cykl spotkań literackich transmitowanych na naszej antenie.
Audio
  • Rafał Skąpski o kawiarni PIW-u
  • Rafał Skąpski o pierwszym gościu spotkań literackich: Andrzeju Doboszu
  • Rafał Skąpski o pierwszym literackim spotkaniu oraz o planach na przyszłość

"Europę tworzą kawiarnie, cafés. Rozciągają się od ulubionej kawiarni Pessoi w Lizbonie do cafés bandytów Izaaka Babla w Odessie. Rozciągają się od kawiarni kopenhaskich, które mijał Kierkegaard podczas swoich skupionych przechadzek, aż po obrzeża Palermo. Wystarczy naszkicować mapę kawiarni, żeby uzyskać zasadnicze wyznaczniki idei Europy". (George Steiner)

Państwowy Instytut Wydawniczy wyszedł z nową inicjatywą kulturalną, w którą zaangażowany jest również Program II PR: we wtorek, 14 września o godznie 18-stej, nastąpi pierwsza odsłona cyklu spotkań literackich w bistro-księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego przy ul. Foksal 17. Wszystkie spotkania będą transmitowane na naszej antenie.

Dyrektor PIW-u, Rafał Skąpski, w rozmowie z Justyną Piernik opowiadał o tej interesującej inicjatywie. Podkreślił, że miejsce spotkań jest wyjątkowe: w obecnej bistro-księgarni mieściła się w latach 60. legendarna kawiarnia literacka, w której bywali między innymi Antoni Słonimski, Stanisław Jerzy Lec, Gustaw Holoubek czy Janusz Głowacki.

Bohater pierwszego spotkania, Andrzej Dobosz, przywoła dawne kawiarniane czasy. To inauguracyjne wydarzenie będzie wyjątkowo odtwarzane w Dwójce nieco później, zaś wstęp na nie zostanie ograniczony do zaproszonych gości. Jednak już na kolejne rozmowy –  o bieżących życiu literackim, o nowościach ma rynku wydawniczym – zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Spotkania prowadził będzie Jerzy Kisielewski.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Cogito: Ogrody i śmietniki

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2009 09:02
Książka Andrzeja Dobosza "Ogrody i śmietniki" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 23:24
9 grudnia 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 11:16
Zapraszamy na spotkanie Iwony Smolki z Joanną Bator, autorką nominowanej w tym roku do Nagrody Nike powieści „Piaskowa góra” i wydanej niedawno książki „Chmurdalia”.
rozwiń zwiń