Kultura

Henryk Giedroyc – wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 19:59
Zapraszamy do wysłuchania audycji o zmarłym w marcu tego roku współtwórcy Instytutu Literackiego, jego dyrektorze w latach 2003–2010.
Audio

W "Słowach po zmroku" Magdalena Grochowska, autorka książki "Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu", opowiadała o zmarłym w marcu tego roku Henryku Giedroyciu – bracie Jerzego – który po śmierci Redaktora kierował Instytutem Literackim w latach 2003–2010.

Wspomnienia o Henryku Giedroyciu to jednocześnie wspomnienia o jego bracie Jerzym. Relacje między rodzeństwem były opisywane jako chłodne i takie, w których trudno jest doszukać się bliskości. Magdalena Grochowska próbowała w audycji zburzyć ten mit, wyjaśniając, że bliskość ujawniała sie w drobnych gestach obydwu braci. 

Chłód i dystans wyczuwali także współczesni Giedroyciowi twórcy np. Stefan Kisielewski, który wytykał mu, że ten jest "zimną rybą i że w ogóle go nie obchodzi". - Być może był to dystans arystokratyczny, dystans arystokraty, który nie bierze tak na serio świata. A być może był to dystans człowieka, który nie chce się odsłaniać przed światem, bo nie chce być ugodzony, nie chce się wystawiać na wścibskie spojrzenia ludzi - tak tłumaczyła motywy zachowania Giedroycia Magdalena Grochowska.

W audycji wykorzystano wypowiedzi Henryka Giedroycia z 2003 roku pochodzące z audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej "Wizyta w Maison Laffitte".

Program poprowadziła Ewa Stocka-Kalinowska.

Aby posłuchać audycji, kliknij "Henryk Giedroyc – wspomnienie" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

 www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

IX rocznica śmierci Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 12:12
Któż jak nie najbliżsi będę wiedzieli o nim najwięcej i najlepiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończenie Roku Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 13:49
Najważniejsze wydarzenia obchodzów na Wschodzie i Zachodzie Europy i wiąż powracające pytanie jak dziś brzmiałby Jego głos?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnaliśmy mistrzów pióra

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 06:00
W mijającym roku odeszli wspaniali myśliciele i pisarze, którzy swoimi tekstami kształtowali postawy ludzi na całym świecie.
rozwiń zwiń