Kultura

Paul Celan - poeta śmierci

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 12:30
Jeden z najwybitniejszych poetów języka niemieckiego XX wieku pozostaje wciąż nieodkryty przez polskich czytelników.
Audio

W Dwójkowych "Słowach po zmroku" Joanna Szwedowska rozmawiała z Bogdanem Toszą o Paulu Celanie. W wydawnictwie a5 ukazała się w tym roku korespondencja Celana i Ingeborg Bachmann "Czas serca". Listy pary należącej do najważniejszych poetów języka niemieckiego XX wieku są – jak to określił jeden z krytyków – "dramatycznym, głęboko wstrząsającym świadectwem miłości, które żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym".

- Cały Celan jest jeszcze przed nami - powiedział w audycji Bogdan Tosza. Tymi słowami podkreślił fakt, że w Polsce Celan jest poetą mało znanym i jeszcze nie docenionym.

Nazywany poetą śmierci, zakorzeniony w żydowskiej kulturze, Celan tworzy swoją poezję w języku niemieckim. Język ten jest dla niego narzędziem, które wywołuje tragiczne wspomnienie oprawców mordującyh jego rodzinę. Jednocześnie język niemiecki jest jedynym językiem, w którym artysta tworzy poezję - antidotum na jego ból i cierpienie. 

Aby wysłuchać całej audycji , kilknij ikonę dźwięku "Słowa po zmroku - Paul Celan" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Bachmann i Celan – miłość tragiczna, miłość poetycka

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 08:56
Życie i twórczość córki esesmana i uciekiniera z obozu koncentracyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 08:49
Pierwszy "Dziennik" Mrożka, książka o Paulu Celanie, Wokulski w Paryżu.
rozwiń zwiń