Kultura

Kryminały w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 14:40
Wojciech Tochman opowiadał w Drugim Programie o rysowaniu śmierci, a Marcin Sendecki o zamiłowaniu poetów do czarnych kryminałów.
Audio
  • - Czy świadkami ludobójstwa w Tutsi nie jesteśmy wszyscy? - pyta retorycznie Wojciech Tochman, autor 'Dzisiaj narysujemy śmierć'
  • Co zbliżało,a co oddalało Ingeborg Bachmann i Paula Celana - próbuje odpowiedzieć Joanna Roszak
  • Marcin Sendecki o zamiłowaniu poetów - nie wyłączając Wisławy Szymborskiej, Ryszarda Krynickiego oraz Bolesława Leśmiana - do czarnych kryminałów
  • - Intryga kryminalna pojawiła się potem. Punktem wyjścia było moje umiłowanie Gdańska - mówi Izabela Żukowska, autorka książki kryminalnej 'Teufel'

/

Z Wojciechem Tochmanem – znanym i cenionym reporterem – rozmawialiśmy o jego nowej książce "Dzisiaj narysujemy śmierć" oraz rozpoczynającym się właśnie Międzynarodowym Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji"  (od 24 XI), podczas którego książka będzie miała swoją premierę (w programie Festiwalu także "Bliźnięta" – czytanie performatywne na podstawie tekstów Wojciecha Tochmana). "Dzisiaj narysujemy śmierć" to wstrząsająca opowieść o ludobóstwie, którego dokonano w Ruandzie w 1994 roku.

 

 

/


O tomie korespondencji Ingeborg Bachmann i Paula Celana"Czas serca" – opowiedziała redaktor książki, Joanna Roszak. Listy pary należącej do najważniejszych poetów języka niemieckiego XX wieku są – jak to określił jeden z krytyków – "dramatycznym, głęboko wstrząsającym świadectwem miłości, które żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym".

 

 

 

/

 

Z koeli na temat antologii poetyckiej "Żegnaj laleczko. Wiersze noir" wypowiedział się poeta, jeden z pomysłodawców publikacji – Marcin Sendecki. Prezentacja antologii, połączona z wieczorem poetyckim, będzie jednym z wydarzeń rozpoczynającego się w czwartek Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

 

 

 

 

/

Gościliśmy także Izabelę Żukowską, autorkę książki kryminalnej "Teufel", której akcja rozgrywa się tuż przed wybuchem wojny w Gdańsku. "Pani Żukowska prawdziwie kocha dawny Gdańsk – pisał o tej książce Stefan Chwin – a przy tym w swojej powieści prowadzi literacką grę z innymi pisarzami, bo wśród bohaterów jej szpiegowskiej historii z czasów Wolnego Miasta pojawiają się na mgnienie Oskar i Hanemann, przypominając, że pisanie jest także dialogiem z innym pisaniem".

 

 

Audycję przygototwały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska. Aby jej posłuchać, wystarczy kliknąć odpowiednie ikony dźwięku w boksiej "Posłuchaj" po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nobel prawdziwy i wymyślony

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 10:09
Carlos Marrodan Casas o twórczości Maria Vargasa Llosy, Eustachy Rylski o swojej najnowszej powieści "Na grobli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura jako miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 07:00
W "Sezonie" literackim: "Nauczyciele i przyjaciele" prof. Andrzeja Mencwela, "Rozmowy" z Thomasem Bernhardem i "Rzecz o Kornelu Filipowiczu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 11:00
Głowacki o Kosińskim, "Apte. Niedokończona powieść" oraz Surosz i Szczygieł o Czechach.
rozwiń zwiń