Kultura

Kościół do renowacji

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 11:26
Kościół św. Mikołaja w Jedlni k. Radomia, który stoi w miejscu historycznie związanym z królem Władysławem Jagiełłą, dostał prawie 3 mln zł z funduszy unijnych na renowację i modernizację.

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska poinformowała PAP, że parafia otrzymała unijne dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Oprócz prac renowacyjnych, w zabytkowym obiekcie zmodernizowana zostanie instalacja grzewcza i elektryczna. Zamontowana ma być także instalacja przeciwpożarowa oraz urządzenia antywłamaniowe. Obiekt przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość inwestycji wyniesie 3,8 mln zł.

Milewska podkreśliła, że w nawiązaniu do tradycji historycznej Jedlni, w jednej z krucht kościoła urządzona zostanie sala poświęcona pamięci króla Władysława Jagiełły. Zagospodarowane ma być także otoczenie kościoła, na którym powstanie skwer Jagiełły.

Według rzeczniczki, docelowo w okolicy Jedlni ma powstać szlak kulturowy związany z postacią Władysława Jagiełły, który chętnie przyjeżdżał na polowania w lasach na terenie obecnej Puszczy Kozienickiej.

Na mapie Polski z XIV w. zaznaczona jest miejscowość Jedlno, gdzie od 1387 roku znajdował się królewski folwark łowiecki. Król dał też przywileje mieszkańcom wsi, zwalniające ich od podatków i opłat oraz uczynił łowcami królewskimi, pomocnymi przy polowaniach.

Jagiełło ufundował w Jedlni pierwszy drewniany kościół, w miejscu, którego znajduje się obecna świątynia. Budowę murowanego kościoła rozpoczęto w latach 1790-1792 z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na fasadzie kościoła widnieje data ukończenia budowy świątyni - 1901.

Zobacz więcej na temat: Kościół POLSKA Augusta
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"ŻW": "Bitwa pod Grunwaldem" do renowacji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 06:36
Równo w 600-lecie najważniejszej w historii Polski bitwy nie zobaczymy obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki na ścianie Muzeum Narodowego. Pochylą się nad nim konserwatorzy - czytamy w "Życiu Warszawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet do renowacji

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 09:12
Proces rozpoczął się od usunięcia papierowych elementów z ramy.
rozwiń zwiń