Kultura

Wypełniając puste pola

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 13:04
Jerzy Ludwiński dążył do zatarcia granic między sztuką i rzeczywistością. Wystawa poświęcona ważnemu animatorowi kultury trwa w Toruniu.
Audio

Wystawa to próbą stworzenia podróży przez niezliczone maszynopisy, notatniki, nagrania wideo i audio z wykładów Jerzego Ludwińskiego. Ludwiński był teoretykiem i kuratorem sztuki, jednym z najważniejszych animatorów polskiej sceny artystycznej drugiej połowy XX wieku.

W CSW Znaki Czasu w Toruniu połączono archiwalia z pracami twórców, którzy z nim współpracowali:  Włodzimierza Borowskiego, Jana Chwałczyka, Stefana Müllera, ale również pracami artystów młodego pokolenia: Wojciecha Gilewicza, Rafała Jara, Katarzyny Krakowiak, Mateusza Kuli.

/

- Jego idee były realizowane przez artystów. Nie zajmował się czystą krytyką zastanych rzeczy, sam tworzył sztukę - wspomina Andrzej Ciesielski w rozmowie z Dwójką - Wszystkie rozmowy, jakie się z nim prowadziło o sztuce, były zawsze budujące.

Ludwiński chciał, by muzeum było przestrzenią aktywną, która generuje zjawiska i wyłapuje interesujące rzeczy. Fascynowały go nowe technologie, teorie naukowe. W sztuce chodziło mu zawsze o to, co się jeszcze może wydarzyć w przyszłości. Dążył do zatarcia granic między tworzeniem a rzeczywistością.

Tak odbierają sztukę uczestniczący w wystawie młodzi artyści, którzy nie mieli szansy poznać go osobiście, ale dobrze znają jego teksty. Katarzyna Kanclerz prezentuje pracę "System MK".

- Jest to system przeorganizowania przestrzeni - tłumaczy Katarzyna Krakowiak. Jej rzeźba składa się z drewnianej podłogi i systemu pasów, które można przestawiać robiąc przy tym spory huk. - To burzy system wystawy - chodzenia w kółko, oglądania, czytania. 

/
Posłuchaj dźwięku "Wypełniając puste pola" po prawej stronie artykułu, o Jerzym Ludwińskim opowiada kurator wystawy Piotr Lisowski, artystka Katarzyna Krakowiak i Andrzej Ciesielski, autor projektu "Moje archiwum".

Wystawa w CSW Toruń potrwa do 20 maja.

 

Równocześnie można tam oglądać wystawę "Statek Kosmiczny Ziemia".

usc (fot.Patryk Lewandowski/CSW Toruń)



Zobacz więcej na temat: podróże Toruń wystawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ziemia, planeta sztuki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 11:00
Sztuka i nauka powoli mieszają się ze sobą. Jakie są tego efekty? Przekonaj się na wystawie "Statek Kosmiczny Ziemia" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyłącz świadomość, twórz przypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:39
Nazwisko największego wynalazcy: przypadek - mawiał Mark Twain. Jakie jest nazwisko największego artysty i czy najciekawsze dzieła sztuki powstają właśnie przypadkiem? Przeczytaj wywiad z kuratorem Stachem Szabłowskim.
rozwiń zwiń