X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Złota Japonia" we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 10:21
Wizerunki Buddy, parawany, wyroby z laki, wazy, kimona - to tylko niektóre z eksponatów pokazywanych na wystawie, którą od poniedziałku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym.
Audio

Złoto miało zawsze wielkie znaczenie w kulturze i sztuce Japonii. Błyszczące i pełne blasku, odbijające światło symbolizowało w buddyzmie oświecenie oraz naturę samego Buddy.

- Wierzono, że złocenie posągów bóstw jest najlepszą formą oddawania im czci – tłumaczyła kuratorka wystawy "Złota Japonia", Dorota Róż-Mielecka.

Atrakcją będzie specjalna odmiana złota, tzw. kinpaku, bardzo cienkie, cenione i używane przez artystów do dzisiaj. Obecnie ten typ metalu wykorzystywany jest do dekorowania wyrobów rzemiosła artystycznego, ale także kartek pocztowych, słodyczy, tkanin oraz stosowane, jako składnik kosmetyków.

- Wystawa ukazuje różne aspekty wykorzystania złota w sztuce Japonii: w rzeźbie, malarstwie, rzemiośle artystycznym dawnym i współczesnym. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć wizerunki Buddy Amidy, parawany, bogato zdobione  pudełka na medykamenty, pojemniki na herbatę, szkatułki na przybory do pisania tuszem, ceramiczne wazy i wazony oraz kimona - poinformowała rzeczniczka prasowa muzeum, Anna Kowalów.

Ciekawostkę stanowią  współczesne przedmioty zdobione tym szlachetnym metalem – podkładka pod mysz, karta telefoniczna i bibułki do demakijażu.

Złoto było też ważnym środkiem artystycznego wyrazu w sztuce świeckiej. Pokrywano nim elewacje i wnętrza zamków, parawany, meble, wyroby z laki i metalu, tkaniny oraz ceramikę. Złocenie podnosiło artystyczną i materialną wartość przedmiotów. Miały  także charakter propagandowy, podkreślały, siłę i potęgę ówczesnych władców i wywierały wielkie wrażenie na zagranicznych przybyszach.

Większość prezentowanych eksponatów pochodzi z epoki Edo (1603-1867) i Meiji (1868-1912). Wystawę będzie można oglądać do końca października.

 aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dürer, rybołówstwo i Ptaki (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 11:36
Kolejna rzeźba stanęła przed budynkiem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tym razem to dzieło Magdaleny Abakanowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jurkiewicz artysta totalny

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 09:09
Ubiera się na czerwono i niebiesko. Pasjonuje się astronomią. Hodował japońskie myszki i chomiki. Tworzył obrazy. W tym roku Zdzisław Jurkiewicz obchodzi 80. urodziny.
rozwiń zwiń