Polskie Radio
Section05
Tel Aviv

Ewakuacja Polaków z Izraela. Szef MON: trzeci wojskowy samolot wyleciał z Warszawy

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Izraela wyleciał kolejny wojskowy samolot, który ma pomóc w ewakuacji Polaków. "Trzeci wojskowy samolot Boeing wyleciał właśnie z Warszawy do Izraela, żeby pomóc w ewakuacji Polaków do kraju. Na pokładzie są także wojskowi medycy" - napisał szef MON w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej MON społeczeństwo Izrael Palestyna Hamas konflikty międzynarodowe turystyka samoloty Tel Awiw Łukasz Jasina MSZ Chełm szkoła

USA przenoszą ambasadę do Jerozolimy. Co za tym stoi?

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela. Według "The Economist" to decyzja, która nie przysłuży się amerykańskim interesom. Jednakże jest to ruch w polityce wewnętrznej Donalda Trump. Spełnił obietnicę wyborczą dotyczącą statusu Jerozolimy, by umocnić pozycję wobec swej bazy, której istotną część stanowią wierni kościołów ewangelikalnych, przyjaźni Izraelowi. O pobudkach stojących za decyzja prezydenta USA mówili w audycji W Gruncie Rzeczy amerykański historyk Philip Earl Steele oraz publicysta Łukasz Kobeszko z portalu Aletheia.
Zobacz więcej na temat:  Jerozolima Izrael USA Donald Trump

Lider Hamasu wzywa do „nowej intifady”

Przywódca radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas Ismail Hanije wezwał w czwartek do „nowej intifady”, czyli palestyńskiego powstania przeciwko Izraelowi. Apel nastąpił dzień po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. O decyzji prezydenta USA mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista dr Marek Kawa z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka.
Zobacz więcej na temat:  Hamas Palestyna Donald Trump Jerozolima Bliski Wschód USA