Kultura

Prace Stefana Norblina na stałe w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 12:42
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wzbogaciło się o 16 obrazów znanego polskiego artysty. Dzieła te będą zalążkiem stałej wystawy, zainspirowanej zeszłoroczną ekspozycją.
Wystawa prac Norblina w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Wystawa prac Norblina w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.Foto: materiały prasowe

The Polish Arts and Culture Foundation z San Francisco w zeszłym roku wypożyczyła prace Norblina stalowolskiemu muzeum, gdzie zostały odnowione i zaprezentowane publiczności. Była to pierwsza wystawa prac artysty w powojennej Polsce. Placówka zdecydowała się na zakup obrazów, który współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Te niezwykłe prace stały się początkiem kolekcji Stefana Norblina w naszym muzeum. Dotychczas żadna placówka muzealna nie zajmowała się gromadzeniem prac tego artysty – powiedziała Anna Szlązak, kurator wystawy.

Szlązak na przyszły rok zapowiedziała wystawę czasową nowo zakupionych prac, stanowiącą preludium stałej ekspozycji.

W kolekcji są prace z USA i Indii

Dyrektor Lucyna Mizera poinformowała, że dofinansowanie z resortu kultury wyniosło prawie 170 tys. zł i pokryło większość część ceny kolekcji, a reszta pochodziła ze środków własnych placówki. Muzeum nie chce zdradzać, ile w sumie wyniósł zakup.

Wśród nabytych dzieł znajdują się prace stworzone przez Norblina w trakcie pobytu w USA, czyli z najmniej zbadanego okresu twórczości, a także z czasów indyjskich. Kolekcję uzupełniają prace przekazane przez niemieckiego badacza twórczości artysty, Clausa Ulricha Simona. Ofiarował on muzeum akwarelę „Dama w kostiumie” z 1922 r., a w długoterminowy depozyt przekazał „Portret kobiety” wykonany tuszem. Badacz udostępnił także swoje archiwum, w którym znajdują się unikatowe fotografie i dokumenty. Claus Ulrich Simon wyraził nadzieję, że Stalowa Wola stanie się ośrodkiem badań nad twórczością Norblina.

łu

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Norblin: ze Stalowej Woli do Indii

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 23:00
Konserwacja dzieł polskiego malarza, który zdobił pałace indyjskich maharadżów, ma promować polską prezydencję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norblin - artysta wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 13:36
Był wyjątkowym twórcą: wybitnym malarzem, plakacistą, autorem projektów scenograficznych. Jego prace, mało znane w Polsce, cieszą się uznaniem w Indiach i w Stanach Zjednoczonych, gdzie Stefan Norblin spędził znaczną część swego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa Norblina, malarza maharadży

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 07:00
Ludzie byli zafascynowani polskim artystą Stefanem Norblinem – opowiada obecny maharadża Jodhpuru.
rozwiń zwiń