Kultura

Amsterdam: "Słoneczniki" i inne dzieła dostępne dla zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 15:20
Po ponad półrocznych pracach remontowych, 1 maja Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie ponownie otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. Fani "Słoneczników” mogą już podziwiać dzieła słynnego impresjonisty.
Audio
Słoneczniki, 1888
Słoneczniki, 1888Foto: The Yorck Project/ Wikimedia Commons, CC

Na gości czeka niespodzianka - wystawa "Van Gogh przy pracy”, która jest efektem 8 lat badań nad twórczością malarza. Na wystawie zgromadzono ponad 200 prac wypożyczonych z innych muzeów. To nie tylko obrazy, ale i szkice, listy, szkicowniki, a także oryginalna paleta. Ekspozycja pokazuje rozwój Van Gogha od pierwszych, eksperymentalnych rysunków, po najsłynniejsze obrazy. Ponadto zwiedzający mogą dowiedzieć się, na kim się wzorował oraz poznać techniki malarskie artysty i warunki w jakich pracował.

Po siedmiomiesięcznym remoncie do muzeum powróciło w sumie 75 obrazów. Zabrakło wśród nich „Autoportretu”, który można teraz oglądać w sąsiednim Rijksmuzeum. Na ścianach muzeum ponownie zawisły m.in. "Słoneczniki", "Irysy", "Pokój artysty", czy "Jedzący kartofle". Nowej wystawie towarzyszy szereg publikacji prezentujących nowe informacje odnośnie twórczości malarza.

Amsterdam jest idealnym kierunkiem na majowy weekend dla wszystkich miłośników sztuki. W pobliżu Muzeum Van Gogha znajdują się dwie inne placówki - Stedelijk Museum poświęcone sztuce współczesnej oraz otwarte po 10-letnim remoncie Rijksmuzeum, jedno z najważniejszych muzeów świata, prezentujące dzieła niderlandzkich mistrzów, w tym Rembrandta i Vermeera

IAR, kw

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Niesamowite odkrycie - nowy obraz van Gogha

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 15:31
Martwa natura nieznanego artysty od lat skrywała sekret, który udało się odkryć dzięki prześwietleniu obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najgorszy hotel na Ziemi, a nie ma wolnych miejsc

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 19:51
Hotel w Amsterdamie szczyci się tym, że jest najgorszy na świecie. Tak zły, że poleca listę lepszych miejsc w stolicy Holandii - pisze BBC o Hans Brinker Budget Hotel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słoneczniki" porzucone w aucie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 09:00
W cyklu "Obraz z dreszczykiem" Dominik Olędzki ujawnia tajemnicę jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży dzieł sztuki z muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żydowska narzeczona" czy ukochany syn Rembrandta?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:20
A może dzieło holenderskiego mistrza to fantazja na temat jednej ze słynnych biblijnych par? Na gawędę dr Grażyny Bastek o niejednoznacznym obrazie Rembrandta zaprasza Michał Montowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Holandii abdykowała! Niech żyje król

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 10:23
Holenderska królowa Beatrycze podpisała w Amsterdamie dokument o abdykacji. Na tronie zasiądzie jej syn Wilhelm Aleksander.
rozwiń zwiń