Kultura

Wystawa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w „Emilii”

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 10:33
MSN pokaże kolekcję, która powstaje od 2005 roku. Ekspozycja zajmie cały warszawski pawilon „Emilia”.
Audio
  • Joanna Mytkowska o nowej wystawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (IAR)
  • Marcel Andino Velez o wystawie w pawilonie "Emilia"
Laurel Nakadate, praca z serii Lucky Tiger (Tygrys szczęściarz)
Laurel Nakadate, praca z serii „Lucky Tiger (Tygrys szczęściarz)”Foto: mat. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Dyrektor muzeum Joanna Mytkowska zapewnia, że to ważne wydarzenie w skali kraju. Na trzech tysiącach metrów powierzchni wystawienniczej, którymi MSN dysponuje w dawnym pawilonie meblowym, znajdzie się prawie 150 prac ponad 80 artystów. – To duża wystawa, która ma wręcz charakter biennale – pojawia się tu sporo wątków, historii, opowieści z różnych stron świata, które kumulują się w jednej przestrzeni – mówi Joanna Mytkowska

Mniej więcej połowa prac pokazywanych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej to dzieła polskich artystów, ale nie brakuje prac z całego świata. Na ekspozycji znajdą się dzieła popularnych oraz mniej znanych artystów. Publiczność będzie mogła zobaczyć twórczość m.in. Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Olgi Czernyszewej, Anety Grzeszykowskiej, Zbigniewa Libery, Piotra Uklańskiego czy Aliny Szapocznikow.

Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej zdradza, że ekspozycja w zmieniającej się formie pozostanie w pawilonie „Emilia” na dłuższy czas. – Nasza umowa obowiązuje do 2016 roku. Chcemy, żeby Warszawa miała przez ten czas przynajmniej namiastkę prawdziwego muzeum – deklaruje Marcel Andino Velez. W styczniu wystawa zostanie zmniejszona, żeby wygospodarować miejsce na ekspozycje czasowe. W różnych formach będzie pokazywana przez około trzy lata.

Wcześniej Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentowało swoje prace między innymi w Pałacu Prezydenckim, gdzie gościło z wystawą „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro”. Nowa ekspozycja nosi tytuł „W sercu kraju”. Wystawie patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR/mk

Zobacz więcej na temat: muzeum SZTUKA Warszawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Neony: ręcznie wyginane rurki wypełnione gazem

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 15:17
- W 2005 roku powstał projekt fotograficznej dokumentacji warszawskich neonów. Podczas jego realizacji okazało się, że neony znikają z naszych ulic - mówi Witold Urbanowicz z Muzeum Neonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym: moc atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 12:36
Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie to moc atrakcji wewnątrz i na zewnątrz. Wydarzenie potrwa do godz. 3.00. Ostatni goście będą mogli wejść o godz. 2.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów 2013. W Warszawie otwartych będzie 210 placówek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 15:35
Wśród obiektów, które w tym roku dołączają do akcji, jest Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stadion Narodowy.
rozwiń zwiń