Kultura

Noc Muzeów 2013. W Warszawie otwartych będzie 210 placówek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 15:35
Wśród obiektów, które w tym roku dołączają do akcji, jest Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stadion Narodowy.
Stadion Narodowy
Stadion Narodowy Foto: Narodowe Centrum Sportu

To jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia w Polsce. Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku jako pierwszy zorganizował ją Poznań, Warszawa dołączyła rok później. Obecnie Noc Muzeów jest organizowana w Polsce w 80 miastach.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi, że na początku nikt nie spodziewał się, iż pomysł nocnego zwiedzania muzeów spotka się z szerszym oddźwiękiem i że przyciągnie on kogoś więcej niż grupę pasjonatów. – Jak się okazało, wszyscy się pomylili - i pierwsi organizatorzy w Berlinie, i sceptycy wróżący elitarność imprezy – oceniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wydarzenie cieszy się gigantycznym zainteresowaniem, a chętnych do wzięcia w nim udziału co roku przybywa. W pierwszej edycji uczestniczyło zaledwie 11 muzeów, które odwiedziło 16 tys. osób. Od dwóch lat liczba zwiedzających to ok. 200 tysięcy osób.

W tym roku do akcji - która odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja - dołączają dwie kolejne ważne palcówki: Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stadion Narodowy. W muzeum zaprezentowana zostanie m.in. multimedialna instalacja Petera Forgacsa, odbędzie się dyskusja architektów z udziałem projektanta muzeum Rainera Mahlamakiego, zagra zespół Alte Zachen.

Z kolei Stadion Narodowy zaprosi gości na oświetloną płytę boiska, które będzie można obejrzeć też z loży dla VIP-ów. Zwiedzający zajrzą także do piłkarskich szatni oraz pomieszczeń, w których odbywają się pomeczowe konferencje prasowe.

Jedną z propozycji Nocy Muzeów będzie wycieczka do fabryki Wedla, podczas której goście poznają historię zakładu i skosztują czekolady. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzy także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Będzie można zobaczyć gabinet premiera, salę posiedzeń Rady Ministrów oraz miejsce, w którym szef rządu przyjmuje zagranicznych gości.

Jak co roku w Noc Muzeów włącza się m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Polski i Parlament. Do poszczególnych obiektów zwiedzający będą mogli dojechać m.in. 26 zabytkowymi autobusami, w tym 15 "ogórkami". Wszystkie autobusy zabytkowe – oznaczone literami alfabetu – będą odjeżdżać z pl. Defilad od godz. 19. Po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji jest 128 stacji i 2200 jednośladów.

W tym roku nie będą drukowane foldery z pełnym programem Nocy Muzeów w Warszawie. Dostępny on będzie wyłącznie w wersji elektronicznej na www.um.warszawa.pl/nocmuzeów.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym: moc atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 12:36
Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie to moc atrakcji wewnątrz i na zewnątrz. Wydarzenie potrwa do godz. 3.00. Ostatni goście będą mogli wejść o godz. 2.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów 2013. Radom: jubileusz Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:47
Eksponaty instytucji, która świętuje 90-lecie istnienia, będzie można zobaczyć w nocy z 18 na 19 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów 2013. Wejdź do Sejmu i Senatu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:15
W nocy z 18 na 19 maja będzie można zwiedzić budynki obu izb parlamentu.
rozwiń zwiń