Kultura

Rzeźba gen. Hallera stanie w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 09:20
Już za rok w Toruniu stanie pomnik generała Józefa Hallera, honorowego obywatela miasta. Wiemy już, że jego autorem będzie Andrzej Borcz.

Artysta z miejscowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika został wyłoniony w konkursie, który adresowany było do wybitnych polskich rzeźbiarzy, aby zapewnić wysoki poziom dzieła.

Artystów komitetowi organizacyjnemu budowy pomnika rekomendował zespół ekspertów ze związków i stowarzyszeń twórczych, toruńskiego uniwersytetu, urzędu miasta.

Do zamkniętego konkursu stanęło czterech rzeźbiarzy. Rzeźba Andrzeja Borcza przestawia gen. Hallera w mundurze, w rozpiętym płaszczu, stojącego w rozkroku, z pochyloną głową i wspierającego się laską.

Pomnik
Pomnik gen.Hallera we Władysławowie
Postać gen. Józefa Hallera (1873 -1960) w dziejach Torunia wiąże się z odzyskaniem niepodległości po latach zaborów. Dowodzone przez niego wojska Frontu Pomorskiego wkroczyły do miasta 18 stycznia 1920 roku. Generał w pierwszą rocznicę tych wydarzeń otrzymał tytuł honorowego obywatela Toruniu.

Każdego roku na toruńskiej starówce odbywają się uroczystości patriotyczne, upamiętniające wejście polskich wojsk do Torunia.

Pomnik Hallera ma stanąć przy wlocie ul. Piastowskiej na plac Św. Katarzyny. Odsłonięcie zaplanowano w okolicach 13 sierpnia 2012 roku, kiedy przypadnie 139. rocznica urodzin generała.

Pomnikiem generała mogą się już poszczycić m.in. Władysławowo, Puck; Warszawa ma tzw. "pomnik Hallerczyków".

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pomniki papieża - między banałem a wielkością

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 13:41
- Robienie pomnika to szukanie formy, która ma funkcjonować dzisiaj i bronić się jutro - mówi prof. Jan Kucz, autor trzech pomników Jana Pawła II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toruń: PiS na razie rezygnuje z budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 21:30
Radni Prawa i Sprawiedliwości wycofali z porządku obrad sesji Rady Miasta swój projekt uchwały w sprawie budowy pomnika.
rozwiń zwiń