Kultura

Finał festiwalu Temps d’images

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 14:41
Spektaklem „Exquisite Pain” brytyjskiej grupy Forced Entertainment zamknięta zostanie czwarta odsłona festiwalu Temps d’images, który od dwóch tygodni odbywał się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Scenariusz do spektaklu „Exquisite Pain" powstał na podstawie  projektu jednej z najsłynniejszych francuskich artystek wizualnych Sophie Calle (projekt składa się z tekstów, które sama napisała i zdjęć). Zmierzenie się z tym niescenicznym tekstem, było dla brytyjczyków niemałym wyzwaniem. Wynik jest  zaskakujący. Granice pomiędzy sztukami wizualnymi i performatywnymi, a prawdziwym życiem rozmyły się. Zatracona została też linearność. Wyostrzeni zostali bohaterowie. Jest ich dwoje, kobieta i mężczyzna. Każde z nich opowiada historię swoich rozczarowań. Ona wielokrotnie powtarza opowieść końca swojego związku. Za każdym razem dodając lub odejmując, zapamiętując inaczej to, co się stało, zapominając to, co się wydarzyło. Za każdym razem będzie to opowieść przefiltrowana przez inne emocje. On opowiada historie różnych osób - pełne cierpienia, zawodów, upokorzenia, śmierci, choroby, listów miłosnych, które nigdy nie nadeszły. Agnieszka Sural, kurator festiwalu, powiedziała Polskiemu Radiu, że dzięki takiemu sposobi przedstawienia, projekt ten pozwala artystom promować się na całym świecie.

Spektakl „Exquisite Pain" dokonale  wpisuje się w kontekst całego festiwalu Temps d’images, którego celem jest prezentacja projektów z pogranicza sztuk performatywnych i wizualnych. Festiwal ma także na celu ukazanie warsztatu, wersji roboczej, wizji artystycznych. Artyści biorący udział w projekcie wykorzystują obraz jako materiał do tworzenia, a nie tylko jako narzędzie artystów, którzy tworzą ilustracje wychodzące poza kadr, obrazy nie-statyczne.

Spektakl „Exquisite Pain” można obejrzeć dzisiaj (29.01.2009) w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Początek o godzinie 19.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Finał Dwóch Teatrów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 10:21
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” dobiegł końca. W niedzielę, 7 czerwca, na uroczystej gali nagrodzono najlepsze słuchowiska i spektakle. Zdobywcą Grand Prix dla utworu radiowego zostało słuchowisko pt. „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Julii Wernio, zgłoszone do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia. Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV przypadło „Golgocie wrocławskiej” Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka, w reżyse
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prapremiery w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2009 09:51
Teatry z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Szczecina, Lublina, Gdańska przyjechały do Bydgoszczy na VIII Festiwal Prapremier, który rozpoczyna się dziś, 2 października. W programie nie zabraknie też spektakli wystawianych przez gospodarzy festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coś więcej niż teatr

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 14:33
"Więcej niż Teatr" - pod takim tytułem rusza w Warszawie festiwal dedykowany twórczości jednej z najsłynniejszych grup teatralnych lat 70. i 80. - Teatrowi Ósmego Dnia z Poznania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatry w Chełmie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 09:14
14. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Szkolnych "Maska 2010" rozpoczyna się dzisiaj w Chełmie.
rozwiń zwiń