X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Cisza mówi

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 09:12
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem. To przysłowie dobrze sprawdza się w kontekście sztuk Herolda Pintera, którego bohaterowie więcej mówią, gdy milczą, a mniej mówią gdy wydobywają z siebie głos. Będzie można się o tym przekonać już w najbliższą sobotę, kiedy na scenie przy Wierzbowej odbędzie się premiera "Dozorcy" w reżyserii Piotra Cieślaka. W jednej z głównych ról Janusz Gajos. Obejrzyj wideo z próby!
Audio

Dla określenia stylu Pintera w Wielkiej Brytanii wymyślono specjalny przymiotnik - pinteresque- pinterowski, co znaczy oparty na pauzach, przemieszaniu się tego co realistyczne, z tym co nierealne. Peter Hall, znakomity reżyser angielski, który kilkakrotnie wystawiał teksty Pintera, nazywa go reżyserem ciszy. Brak dialogu u Pintera pojawia się przy pomocy wielokropka, słowa "Pauza" albo "Cisza". Milczący bohater jest w stanie więcej powiedzieć, gdy milczy, a pewne tematy pozostają ukryte.

Sztuki Herolda Pintera grane były w Polsce głównie w latach 70. Reżyserii podejmowali się Zygmunt Hübner, Zbigniew Zapasiewicz, Erwin Axer czy Wojciech Brzozowicz. Potem Pintera było mniej w teatrze. Po śmierci noblisty w 2008 roku możemy obserwować na nowo zainteresowanie jego najlepszymi tekstami. Piotr Cieślak za jeden z nich uznaje "Dozorcę". - Ta sztuka jest ciągle aktualna, bo opowiada o relacjach międzyludzkich. To jest trochę gombrowiczowskie w tym tekście: człowiek stwarza człowieka – ocenia Piotr Cieślak.

„Dozorca” opowiada historię trzech mężczyzn. Dwaj z nich Mick i Aston to bracia, którzy mieszkają w starym zagraconym, zrujnowanym mieszkaniu. Pewnego dnia pod ich dach trafia włóczęga Davies. Skutecznie burzy ich spokój. Jesteśmy świadkami walki o przestrzeń, o to kto powinien być na górze, a kto na dole.

'' Oscar Hamerski

W postać Astona wciela się Oskar Hamerski (w 2005 dołączył do zespołu Teatru Narodowego, zagrał m.in. Witolda" w "Kosmosie" w reż. Jerzego Jarockiego, Adwokata Krogstada w "Norze" Agnieszki Olsten). - Pinter to jeden z moich ulubionych pisarzy - mówi Oskar Hamerski. W "Dozorcy" stworzył znakomitych bohaterów. Fantastycznie opisał relacje międzyludzkie. Jest to przede wszystkim tragikomedia, która powinna wywoływać najpierw śmiech, a potem zastanowienie - wyjaśnia aktor.

Główną rolę w spektaklu - rolę Daviesa - Piotr Cieślak powierzył Januszowi Gajosowi. -Współpraca z tym wybitnym aktorem przebiega znakomicie. On nie gwiazdorzy. Ma cierpliwość dla młodszych aktorów, dzięki temu, to przedstawienie będzie widowiskiem na trzy instrumenty, a nie solówką i chórem- dodaje reżyser.

 

Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami
Premiera "Dozorcy" odbędzie się 20 lutego, o godz.19.30, na scenie przy Wierzbowej. Kolejne spektakle zaplanowano na: 21 lutego, 4,5,6,7 marca.
Herold Pinter, angielski dramatopisarz, dramaturg, prozaik, poeta, scenarzysta, reżyser, aktor. Uznawany jest za przedstawiciela teatru absurdu i twórcę tzw. komedii zagrożenia. Jest autorem 29 dramatów, najważniejsze z nich to: "Urodziny Stanleya" (1957), "Powrót do domu" (1965), "Pejzaż" (1967), "Cisza" (1968), "No Man's Land" (1975), "One for the Road" (1984), "Mountain Language" (1988), "Z prochu powstałeś" (1996). Napisał też kilkanaście tomów wierszy, kilka powieści i zbiorów opowiadań, a także ponad dwieście scenariuszy filmowych. W 2005 otrzymał literacką Nagrodę Nobla za "odkrywanie przepaści pod codzienną gadaniną i zmuszanie do wejścia w zamknięte przestrzenie ucisku". Zmarł 24 grudnia 2008 roku w Londynie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Miłość na Krymie" w Teatrze Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2007 11:25
"Miłość na Krymie" jest przykładem tego, że czasem warto poczekać nawet kilkanaście lat, by móc zrobić przedstawienie według własnych wyobrażeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tango z samym sobą"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 09:26
„Tango z samym sobą” to antologia wybranych dzieł Sławomira Mrożka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marat/Sade – WYGRAJ BILET!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 10:03
Do repertuaru Teatru Narodowego powrócił spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej „Marat/ Sade”. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń