Kultura

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w

Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami

  

  

 

 

 

''

Autorem tekstu „Ojciec polski” jest Michał Walczak, za wykonanie i reżyserię odpowiada Rafał Rutkowski. Duet nie po raz pierwszy zdecydował się na współpracę. W 2008 roku ich kultowy one-man show „To nie jest kraj dla wielkich ludzi”, prezentowany w piwnicy klubokawiarni Chłodna 25, odniósł dość duży sukces. Stąd pomysł na kolejne wspólne przedsięwzięcie, tym bardziej, że Krystyna Janda, która jak podkreśla jest fanką talentu Rafała Rutkowskiego, postanowiła udostępnić mu Dużą Scenę swojego teatru. Rutkowski bez zastanowienia propozycję przyjął. Zaczęło się szukanie tematu. "Po pewnym czasie wspólnie ( z Michałem Walczakiem, przypis red.) stwierdziliśmy, że w Polsce zaniedbanym i pomijanym tematem, jest temat ojcostwa" - wyjaśnia Rafał Rutkowski i dodaje, że inspitrację w dużym stopniu postanowili czerpać z własnych przeżyć i doświadzczeń.

 

 

Zdaniem Rafała Rutkowskiego ojciec polski ciągle musi walczyć z wielką, symboliczną funkcją, którą na przestrzeni wieków przypisała do niego historia.

 

A krótki historyczny rys ojcostwa w Polsce przedstawia się następująco: "W dawnych czasach ojciec polski nie nosił garnituru, nie przymilał się, nie opowiadał żartów, ale był wojownikiem. Polował na tury, pił miód, i czcił krwawych słowiańskich bogów. Potem chrześcijaństwo zawitało do naszego kraju, rycerskie wprowadzając obyczaje. Ojcie polski ślubuje Bogurodzicy, broni granic. Potem staje się szlachcicem, czci kobiety, jest skory do bitwy i do wypitki. W XVIII wieku zaczyna go boleć wątroba, więc przestaje pić miód i nadaje sobie Konstytucję 3 maja, ale wrodzy ojcowie z zagranicy napadli ojca polskiego i zabrali całe jego ziemie. Pod zaborami ojciec polski nie poddaje się lecz zaczyna pisać wiersze nawołujące do wojny. Zachwycony swoimi wierszami wywołuje powstania, w których ginie parę razy, ale odżywa i zasypia w wolnej Rzeczpospolitej. Ale nie zdążył się wyspać, bo znowu wybucha wojna. Traci wszystko... Mamy rok 2009. Ojciec polski ma mieszkanie na kredyt, wziął samochód w leasing, wysłał dzieci na studia, pojechał na wczasy do Tunezji… Niby wszystko jest w porządku, ale tak naprawdę, ma poważne problemy… I ciężko mu odnaleźć się w rzczywistości, jeszcze większe problemy ma ze znalezieniem swojego miejsca w związku, w którym to ambitna żona, a nie on, chce zawojować świat... Twórcy nie zostawią ojca polskiego samemu sobie. Otrzyma wiele cennych porad, jak np.: Jak podrywać „na ojca” na placu zabaw? Jak nakłonić żonę do drugiego dziecka? Wszystko opowiedziane za pomocą "humorystycznej metody terapeutycznej" Rutkowskiego.

 

Premiera "Ojca polskiego" odbędzie się 24 października na Dużej Scenie Teatru Polonia.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Och-Teatr

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 11:34
Och-Teatr właśnie tak będzie nazywała się nowa teatralna scena, która już niebawem pojawi się na kulturalnej mapie stolicy. Sceną przy Grójeckiej zarządzała będzie Krystyna Janda. Za wizerunek miejsca i program artystyczny będzie odpowiadała jej córka- Maria Seweryn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatralne zawirowania sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:18
Sezon teatralny 2009/2010 trwa od września. Za nami kilka udanych premier, wiele zapowiadających się ciekawie tytułów jest w próbach. Na jakie spektakle warto zwrócić uwagę, a jakie można pominąć podpowiadają goście Tomasza Mościckiego w "Sezonie na Dwójkę" - Jacek Wakar i Janusz Majcherek
rozwiń zwiń
Czytaj także

Och-Teatr rusza w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 14:51
Och-Teatr, tak nazywa się nowa scena Fundacji Krystyny Jandy, która swoją siedzibę będzie miała w dawnym Kinie Ochota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń