Kultura

Warlikowski przechodzi na drugą stronę życia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 12:10
- Jest to spektakl, który wymaga współpracy od widza - tak najnowsze przedstawienie Nowego Teatru zapowiada Piotr Gruszczyński.
Audio
  • O spektaklu w rozmowie z Barbarą Marcinik opowiada Piotr Gruszczyński

"Koniec" to kolejna propozycja Nowego Teatru. Spektakl wyreżyserował Krzysztof  Warlikowski. Scenariusz powstał w oparciu o trzy teksty: niezrealizowany scenariusz filmowy Bernarda-Marie Koltèsa „Nickel Stuff“, „Proces“ Franza Kafki oraz fragmenty powieści J.M. Coetzeego „Elizabeth Costello“. Bohaterowie docierają w nich do sytuacji granicznej, stają przed bramą: prawa, życia, śmierci. Chcą zobaczyć, co jest po drugiej stronie, przejść tam, przedostać się.

- Chciałem wejść w człowieka i w jego winę, w to, jak mu ona doskwiera w życiu. Wszyscy jesteśmy w jakimś sensie paradoksalnie zarażeni przez "Proces" i przez Franza Kafkę w XX wieku poczuciem winy. On otworzył drzwi do XX-wiecznego egzystencjonalnego strachu, przerażenia życiem - powiedział Warlikowski w poniedziałek na konferencji prasowej.

- Wybierając się na ten spektakl, rozum należy zawiesić na chwilę na kołku, bo są sprawy, wobec których jest on bezużyteczny – mówi Piotr Gruszczyński. Dramaturg dodaje, że spektakl domaga się od widza, by uruchomił swoją wrażliwość, a niekoniecznie natychmiastową potrzebę analizy.

Ponieważ Nowy Teatr nie ma jeszcze swojej stałej siedziby, premiera "Końca" odbędzie się hali filmowej Farat Film Studio (Notecka 22).

Premierę spektaklu zaplanowano na 30 września (godz. 20:00). Kolejne spektakle zaplanowano na 1 października (20:00), 2 -3 października (19:00), 6-8 października (20:00), 9 października (19:00)

W obsadzie: Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Mateusz Kościukiewicz, Zygmunt  Malanowicz, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Magdalena  Popławska, Anna Radwan – Gancarczyk, Maciej Stuhr.

 Muzykę skomponowali Paweł Mykietyn, Paweł Bombert i Paweł Stankiewicz.
"Koniec" jest koprodukcją Nowego Teatru w Warszawie z Theatre de l'Odéon w Paryżu, La Comédie de Clermont-Ferrand - Sccne Nationale w Clermont-Ferrand, Theatre de la Place w Licge i Hebbel am Ufer w Berlinie. Na początku przyszłego roku przedstawienie zostanie zaprezentowane we Francji

(pap, mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nowy Teatr Nowy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2008 12:35
W inauguracyjnym repertuarze Nowego Teatru przewidziano m.in. pokaz spektaklu Alvisa Hermanisa z Rygi, ośmiogodzinne widowisko w reżyserii Krystiana Lupy „Factory 2” oraz liczne koncerty i odczyty. Najważniejszym wydarzniem tego sezonu będzie premiera sztuki Krzysztofa Warlikowskiego „(A)pollonia”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spójrz na ciało z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 09:00
16 spektakli w międzynarodowej obsadzie, warsztaty, laboratoria, instalacje - to wybrane propozycje 9. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł.
rozwiń zwiń