Polskie Radio
Section05
Ryga

Dyplomatyczna wymiana ciosów na linii Mińsk-Ryga. Chodzi o wywieszenie historycznej flagi Białorusi

Białoruskie władze zażądały opuszczenia kraju przez ambasadora i wszystkich dyplomatów, a także personel techniczny ambasady Łotwy w Mińsku. Łotysze na opuszczenie Białorusi dostali 48 godzin. W ambasadzie ma pozostać jeden pracownik administracyjno-techniczny, który będzie pilnował budynku. W odpowiedzi na te działania łotewskie MSZ postanowiło o wydaleniu ambasadora Białorusi i całego personelu dyplomatycznego tego kraju. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Mińsk Łotwa Ryga konflikty międzynarodowe

NASZA ROZMOWA Traktat ryski. Prof. Kornat: prowadziliśmy dyplomację eksperymentalną

- W Rydze wynegocjowaliśmy tyle, ile się dało w ówczesnych warunkach. Nigdy nie jest tak, że jedna strona osiąga sto procent założonych celów. Pokój był kompromisowy - oceniał traktat ryski prof. Marek Kornat, sowietolog, historyk z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ryga Dwudziestolecie międzywojenne wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska komunizm II RP II Rzeczpospolita Ukraina Białoruś wojna 1920

Stulecie łotewskiej niepodległości. Jaką pozycję zajmuje dziś Łotwa?

Łotysze świętują 100-lecie proklamacji niepodległości swojego państwa. W niedzielę w ryskiej katedrze odbyła się msza święta, a na uroczystym posiedzeniu zebrał się łotewski parlament. Przy tej okazji w magazynie "Świat w Powiększeniu" rozmowa o historii odrodzenia państwa łotewskiego, zagadnieniach związanych z sytuacją wewnętrzną, a także o znaczeniu geopolitycznym Łotwy.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łotwa Ryga niepodległość Europa

Świat w Powiększeniu: sytuacja społeczno-ekonomiczna na Łotwie

W drugim dniu pielgrzymki do krajów bałtyckich papież Franciszek odprawił uroczystą mszę świętą w Kownie na Litwie. Franciszek modlił się też przed pomnikiem poświęconym ofiarom sowieckiej okupacji, a następnie przejechał ulicami Wilna do Nuncjatury Apostolskiej. Jutro papież jedzie z wizytą na Łotwę, gdzie odwiedzi Rygę oraz sanktuarium maryjne w Agłonie w Łatgali. W magazynie Świat w Powiększeniu rozmowa z metropolitą ryskim arcb. Zbigniewem Stankiewiczem o sytuacji ekonomioczno-społecznej w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa papież Ryga Europa

Traktat Ryski. Sukces czy porażka?

W Pałacu Czarnogłowców w Rydze, 18 marca 1921 roku, podpisano traktat, kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. Ustalał on przebieg granicy między państwami oraz regulował inne, sporne kwestie. O znaczeniu traktatu ryskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ryga wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Roman Dmowski Tadeusz Płużański Patryk Pleskot