Kultura

Gardzienice rozgrzeją Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 10:27
To najciekawsza i najlepiej znana na świecie polska grupa teatralna. W stolicy jedyna w swoim rodzaju okazja do spotkania z Gardzienicami.
Audio

Artyści z Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice koło Lublina skupiają swoją uwagę m.in. na starożytnej Grecji - jako źródle europejskiej kultury. Eksplorują zapomniane techniki aktorskie teatru antycznej Grecji i starają się odtworzyć brzmienie antycznej muzyki.

Zespół uzyskał międzynarodowy rozgłos, nazywany jest eksperymentalnym teatrem antropologicznym.

W Teatrze Polskim w Warszawie w środę i w czwartek - 1 i 2 grudnia - będzie można obejrzeć spektakle wybrane z Gardzienickiego Festiwalu Teatrów Błądzących. Będą to: "Indukcje", "Wydech" i "Nie-Ludzka com.Media".

Pierwszy pokaz ich "Ifigenii w Taurydzie" według Eurypidesa odbędzie się we wtorek, 7 grudnia. Gardzienice opowiedzą o kulcie Ifigenii wśród Taurów, ludu krymskiego znanego w czasach antycznych. Kult ten wziął się z katastrofy. Ifigenię, charyzmatyczne dziewczę, najpierw cudownie ocalone w Aulidzie spod noża własnego ojca-dzieciobójcy, zagubioną dla swoich, odnajdujemy wśród obcych.

Na warszawskiej scenie Gardzienice wystąpią na specjalne zaproszenie Andrzeja Seweryna (aktor od nowego roku będzie kierował Teatrem Polskim). Seweryn gościnnie wystąpi w prezentacji gardzienickiego teatru (w "Ifigenii" zagrają Posłańca).

/

Andrzej Seweryn, źr.PAP/Grzegorz Jakubowski

Więcej zdjęć w naszej galerii "Gardzienice na próbie "Ifigenii" w Warszawie", po prawej stronie artykułu.

"Trzecia Rezydencja Gardzienic w Warszawie" potrwa od 1 do 7 grudnia.

Aby posłuchać, jak Andrzeja Seweryna i założyciel Gardzienic Włodzimierz Staniewski opowiadają o wydarzeniu, kliknij dźwięk "Gardzienice zimą grają w Warszawie", w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Teatr myślący wielkimi tekstami

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2010 07:00
Teatr Polski w Warszawie będzie "teatrem myślącym wielkimi tekstami", o poważnym repertuarze, a zarazem "pełnym energii i tolerancji", otwartym na inicjatywy aktorów - zapowiedział Andrzej Seweryn, który od września obejmie funkcję dyrektora tej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Takiej sztuki tylko z latarką szukać!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 16:40
Zwiedzający łódzką wystawę "Brzuch Atlasa" dostają latarkę i w zupełnych ciemnościach szukają sztuki nieobliczalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla kogo Wielki Splendor? Gala już dziś!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 15:00
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia – Wielki Splendor.
rozwiń zwiń