Kultura

Polscy artyści pokazali Hindusom grecki teatr

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 08:00
"Śpiewy Eurypidesa" łódzkiego teatru "Chorea" zachwyciły publiczność festiwalu w New Delhi.
Audio

Mocny Polski akcent na największym w Indiach festiwalu teatralnym w New Delhi. Łódzkie Stowarzyszenie Teatralne "Chorea" zaprezentowało hinduskiej publiczności spektakl "Śpiewy Eurypidesa" w reżyserii Tomasza Rodowicza.

Hinduscy widzowie zobaczyli na scenie połączenie starogreckiego śpiewu, tańca i antycznej muzyki, zupełnie innej niż ta, którą znają z własnej tradycji. Teksty zaczerpnięto z tragedii „Bachantki” Eurypidesa, obok Sofoklesa i Ajschylosa najwybitniejszego przedstawiciela klasycznej tragedii greckiej.

Spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem. Krytyków zachwyciło połączenie imponującego ruchu scenicznego z doskonałym operowaniem głosem. Sztuka zaskoczyła widzów nie tylko egzotyczną muzyką, ale także nowatorską inscenizacją połączoną z wizualizacjami komputerowymi.

– Sięgając po tradycje starożytnej Grecji, zastanawiałem się, po co współczesnej kulturze sięganie do tradycji, które są tak odległe i egzotyczne – wspomina reżyser „Śpiewów”. – Doszedłem do wniosku, że rolą tradycji jest określanie kodu naszej kultury – wyjaśnia. Odwołując się do antycznych mitów, możemy – mimo upływu tysiącleci – lepiej zrozumieć samych siebie.

Śpiew i taniec ukształtowane w starożytnej Grecji są wyjątkowe: wymagają bardzo intensywnej pracy z ciałem. Inne kultury nie podjęły tego stylu, dlatego przedstawienia w rodzaju „Śpiewów Eurypidesa” robią tak wielkie wrażenia na widzach zarówno w Polsce, jak i w Indiach. – To mocny śpiew sięgający po bardzo różne sposoby wykonania i czerpiący z bogactwa tradycji – wyjaśnia Tomasz Rodowicz.

(Am/chorea.com.pl)


Aby dowiedzieć sie więcej kliknij w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Teatr Polski według Seweryna

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 12:00
Andrzej Seweryn zapowiada powrót do wielkich klasyków i do podejmowania dyskusji na temat wartości, które spychane są na margines.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowiańska dusza w ciele niemieckiego jubilera

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 11:34
Andrzej Stasiuk przełamuje wieloletnie uprzedzenia narodowe, w swojej "medycznej tragifarsie" godzi Niemców i Polaków.
rozwiń zwiń