X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Teatr Polski według Seweryna

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 12:00
Andrzej Seweryn zapowiada powrót do wielkich klasyków i do podejmowania dyskusji na temat wartości, które spychane są na margines.
Audio

W "Rozdrożach kultury" rozmowa o planach i nadziejach związanych z oficjalnie objętą od styczna 2011 dyrekcją Teatru Polskiego przez Andrzeja Seweryna oraz najbliższą, pierwszą premierą Teatru pod nową dyrekcją (15.01): dramatów Samuela Becketta – "Szczęśliwe dni" i "Końcówka", reżyserowanych przez Antoniego Liberę, z Sewerynem w roli "Hamma" i Olgą Sawicką w roli "Vinnie".

- Chodzi nam o to, by zbudować nowy wizerunek Teatru Polskiego. Chcemy przyciągnąć widza naszą pracą. W czasach, w których żyjemy, najwyższy już czas na to, by przypomnieć o pewnych wartościach, które dla nas pozostały wartościami i by miały one miejsce w życiu publiczny i by o nich nie zapomniano – zauważył Andrzej Seweryn, aktor Comedie Francaise i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.

W rozmowie z Andrzejem Matulem zwierzył się, że kiedy czyta Sofoklesa czy Eurypidesa to wydaje mu się, że mówią do niego jego starsi bracia, językiem dla niego zrozumiałym, o sprawach, które go dotyczą, pasjonują lub śmieszą.

- Uważam, że warto ich stale przypominać, gdyż wzywają nas do myślenia. Taki apel chciałbym zaproponować w naszym Teatrze – podkreślił gość radiowej Jedynki.

Antoni Libera, pisarz i reżyser, zwany "głównym specjalistą od Becketta", wspominał swój głośny spektakl "Zapasiewicz gra Becketta", na 70. urodziny aktora i w 50. lecie jego pracy artystycznej. Dwa dramaty Becketta, których premiera niedługo będzie miała miejsce w Teatrze Polskim, potraktował on jako formę hołdu złożonego temu aktorowi. Novum będzie zaś połączenie tych dwóch dzieł w jeden spektakl.

- Ten pomysł kusił mnie od dawna, są to bowiem dział pełnospektaklowe, ale krótkie. Jest tam zderzenie dwóch obrazów, przestrzeni otwartej z klaustrofobiczną – zaznaczył reżyser.

Aktorka Olga Sawicka zauważyła, że nie traktuje swojej roli "Vinnie" jako wyzwania. Podkreśliła, że dla niej jest to niezwykłe spotkanie intelektualne. Chociaż jest to jej pierwsza rola po śmierci męża, to podkreśliła, że stara się nie myśleć o wszystkich okolicznościach i skupić się tylko na swojej postaci.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Teatr Polski wg Seweryna" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Teatr myślący wielkimi tekstami

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2010 07:00
Teatr Polski w Warszawie będzie "teatrem myślącym wielkimi tekstami", o poważnym repertuarze, a zarazem "pełnym energii i tolerancji", otwartym na inicjatywy aktorów - zapowiedział Andrzej Seweryn, który od września obejmie funkcję dyrektora tej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorka monogamiczna

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 11:00
Być wiernym jednemu miejscu pracy to rzadkość, a aktorka Irena Jun od zawsze związana jest z teatrem Studio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spece od kultury oceniają rok 2010

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 12:06
Czyli co się udało, a co nie bardzo - w kinie, teatrze, literaturze, sztuce, muzyce poważnej i rozrywkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy artyści pokazali Hindusom grecki teatr

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 20:00
"Śpiewy Eurypidesa" łódzkiego teatru "Chorea" zachwyciły publiczność festiwalu w New Delhi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy artyści pokazali Hindusom grecki teatr

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 08:00
"Śpiewy Eurypidesa" łódzkiego teatru "Chorea" zachwyciły publiczność festiwalu w New Delhi.
rozwiń zwiń