Kultura

Wiera Gran znowu na scenie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 14:29
Anna Polony zagra żydowską śpiewaczkę w spektaklu, który w maju przyszłego roku zostanie wystawiony w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Audio
  • "Zainteresowanie książką jest duże na całym świecie" - korespondencja Ewy Hołubowicz

Przedstawienie powstaje na podstawie scenariusza Agaty Tuszyńskiej, która jest także autorką biografii Wiery Gran.

Śpiewaczka z warszawskiego getta od początku lat 50. ubiegłego wieku mieszkała w Paryżu i tam umarła w 2007 roku.

Książka o niej, wydana w Polsce w październiku ubiegłego roku, już trzy miesiące później została entuzjastycznie przyjęta we Francji, co bardzo ucieszyło jej autorkę, ponieważ, dyskusje dotyczyły istoty publikacji - życia przez kilkadziesiąt lat w cieniu zagłady.

- Ta książka jest o cenie przeżycia, o tym, co jesteśmy w stanie poświęcić i zrobić, aby uratować życie.. – dodała Agata Tuszyńska.

Autorka przyznaje, że zainteresowanie biografią "Oskarżona: Wiera Gran" jest duże na całym świecie. Wkrótce ukażą się jej przekłady w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Niemczech i Izraelu.

W listopadzie, w czwartą rocznicę śmierci Wiery Gran, ma też być gotowy film dokumentalny o słynnej śpiewaczce, którego realizacji podjęła się Maria Zmarz-Koczanowicz.

Agata Tuszyńska przyznaje, że otrzymuje również propozycje realizacji fabularnych historii Wiery Gran, ale na razie żadnej nie przyjęła, mając nadzieję, że po publikacji  w Stanach Zjednoczonych zainteresuje się tym producent amerykański.aw

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Premiera "Gran Operity" w Teatrze Współczesnym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 13:01
Spektakl przedstawia historię kontrowersyjnej żydowskiej pieśniarki - Wiery Gran.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieszczęśliwe życie Wiery Gran

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 11:54
Spektakl "Gran opereta" jest opowieścią o śpiewaczce, której świat nie pozwolił wykonywać swojego zawodu - wyjaśnia reżyser Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń