Kultura

Dzień Wolnej Sztuki - niezwykły maraton po muzealnych salach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 16:40
Odkąd właściciele galerii i muzeów przekonali się, jak wiele dobrego dla tych instytucji robi "Noc Muzeów", coraz chętniej organizują akcje, które mają przyciągnąć zwiedzających. Tym razem polecamy Wam Dzień Wolnej Sztuki.
Audio
  • O Dniu Sztuki Wolnej opowiada organizatorka akcji, Zuzanna Stańska (Stacja Kultura/Czwórka)
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w KrakowieFoto: mat. prasowe/fot. R. Sosin

Dzień Wolnej Sztuki to ogólnopolska akcja muzealna o charakterze non-profit. Jednego dnia o konkretnej godzinie muzea z całego kraju otworzą swoje wrota i umożliwiają zwiedzającym "wolne" zwiedzanie pięciu wybranych obiektów w 60 minut.

- To będzie trzecia odsłona akcji, która zaczynała się bardzo skromnie - wspomina organizatorka Zuzanna Stańska. - W pierwszej edycji wzięło udział tylko jedno muzeum, Muzeum Narodowe w Warszawie. W tym roku zgłosiło się do nas 29 placówek z 18 miast, które otworzą się dla zwiedzających 27 kwietnia, o godzinie 12.

Za przedsięwzięciem stoją członkowie międzynarodowego ruchu Slow Art. Według nich jedną z podstawowych funkcji muzeów powinno być nakłanianie widza do delektowania się sztuką i czerpania z niej inspiracji, a temu właśnie ma służyć Slow Art Day. 

Więcej dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Plaża jest pod brukiem. Krótka historia graffiti

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 15:30
Artysta, który na początku lat 70. należał do ścisłej czołówki amerykańskiego undergroundu, od lat bierze udział w kampaniach reklamowych wiodących na świecie marek. Czy to oznacza, że sztuka z ulicy przeniosła się na salony, by brylować w wielkim świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boston: jak skradziono dzieła Rembrandta i chińską wazę?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 16:41
18 marca 1990 roku dwóch rabusiów w przebraniu policjantów zabrało z Muzeum Isabelli Stewart Gardner w Bostonie 13 eksponatów, m.in. trzy drogocenne obrazy Rembrandta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stary aparat kryje tajemnice dawnych dni

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 13:14
Chris A. Hughes fotografią zajmuje się od lat. Ostatnio jego pasją stało się kolekcjonowanie dawnych aparatów z niewywołanymi filmami. Znajduje tam wspaniałe historie.
rozwiń zwiń