Kultura

"Horyzont". Jak widzi świat Jakub Małecki?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 14:52
– Wszystkie powieści Jakuba Małeckiego łączy jedno: kłopot człowieka z własnym otoczeniem i próbą nawiązania relacji – mówił Mateusz Matyszkowicz. Pisarz, który jest gościem tego wydania audycji, 18 września wydał najnowszą powieść pt. "Horyzont".
Audio
  • "Horyzont" Jakuba Małeckiego. Rozmowa z autorem (Trójkowy chuligan literacki)
Jakub Małecki
Jakub Małecki Foto: Marcin ŁobaczewskI

"Horyzont" Jakub Małecki, wyd. Sine Qua Non "Horyzont" Jakub Małecki, wyd. Sine Qua Non

Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem.

– Mimo że "Horyzont" to książka tematycznie bardzo odmienna od wcześniejszych i wydaje się, że wszystko jest w niej inne, to po lekturze czytelnicy mówią, że jest bardzo w moim stylu. Po prostu mam takie widzenie świata, nie oderwę się od tego. Moi bohaterowie, Zuza i Maniek, mimo że znajdują się w zupełnie innych okolicznościach, szukają tego samego – mówi Jakub Małecki.

Czego szukają postacie stworzone przez naszego rozmówcę? Czy zespół stresu pourazowego dotyczy jedynie tych, którzy mają za sobą przeżycia wojenne? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Jakub Małecki (pisarz, autor książki "Horyzont"
Data emisji: 28.09.2019
Godzina emisji: 14.43

kr


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Westerplatte", czyli przybliżanie czytelnikowi historii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:55
– O Westerplatte wie każdy Polak. Natomiast to, co się tam wydarzyło, jak to faktycznie wyglądało, to wiedza zarezerwowana głównie dla historyków – wyjaśnia Jacek Komuda, autor powieści historycznej "Westerplatte".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała Polska czyta nowele (i kryminały)! Narodowe Czytanie 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:50
Ósma edycja Narodowego Czytania to osiem nowel ośmiu polskich autorów, które Para Prezydencka wybrała spośród ponad stu propozycji tytułów. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyli Mariusz Cieślik i Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej "Lipowo".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdańsk u schyłku wojny w kryminale noir Krzysztofa Bochusa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:55
– W dzień Gdańsk jest kolorową makietą dla turystów, a w nocy pokazuje swoją odmienną, czasem bardzo gwałtowną naturę  – mówił Krzysztof Bochus, autor kryminału retro "Miasto duchów".
rozwiń zwiń