Kultura

Józef Hen: prawie o każdej książce mówiłem, że była ostatnia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 13:00
- Każda książka jest przygodą. Do tego dochodzi wyobraźnia, czy przeczytanie czegoś innego. To pchało mnie dalej do pisania – mówił w "Biurze Myśli Znalezionych" pisarz, publicysta i scenarzysta Józef Hen.
Audio
  • Józef Hen: prawie o każdej książce mówiłem, że była ostatnia (Biuro Myśli Znalezionych/ Trójka)
Józef Hen w studiu Trójki
Józef Hen w studiu Trójki Foto: W. Kusiński/ PRJak rozpoczęła się jego literacka przygoda? - Zawsze mnie fascynował temat literacki. Kiedy pisałem wypracowanie na temat tego, kim chciałbym być w przyszłości, pomyślałem, że rolnikiem lub stolarzem. Ale proszę nie brać tego dosłownie. Później było wypracowanie o wiośnie i to było ważne! Banalny temat, a mnie się przypomniało, że wiosną ustaje ochrona lokatorów i zaczynają się eksmisje. I o tym napisałem szkolne wypracowanie – wspominał pisarz w Trójce.

Jako że Józef Hen skończył właśnie dziewięćdziesiąt lat, była okazja do wspomnień z dziewięciu dekad jego życia. - 90 lat to tylko matematyka, ja jestem taki sam. Jak doszło do tego, że mam 90 lat? Sam nie wiem. Pewien wróżbita, któremu wierzyłem, wywróżył mi 72 lata życia i wywróżył też, że znajdę rodzinę oraz będę bogaty – śmiał się Józef Hen.

Ale padły też pytania o przyszłość, na przykład o literackie plany. Usłyszeliśmy między innymi, że nie da się zaplanować stworzenia wybitnego dzieła, bo – jak zauważa gość Trójki – "arcydzieło powstaje mimochodem".

Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>

Pisarz, będący pochodzenia żydowskiego, przyznał także, że świadomość losu tego narodu w pewien sposób pomagała mu w pisaniu. – Przypominała, żeby człowiek się nie wygłupiał, chociaż i wygłupianie się jest w życiu potrzebne. Ta świadomość mnie czasem hamowała. Kto wie, czy nie poświęciłbym się polityce, gdybym był innego pochodzenia, gdybym był tak zwanym czystym Polakiem – przyznał w rozmowie z Marcinem Zaborskim.

Z Józefem Henem rozmawiali jego przyjaciele i współpracownicy – aktorka i reżyserka – Grażyna Barszczewska, prezes Wydawnictwa Iskry – Wiesław Uchański oraz scenarzysta i krytyk filmowy – Michał Komar. Do rozmowy zaprosiliśmy też Słuchaczy Trójki. Na trójkowej scenie pojawiła się – i zaśpiewa specjalnie dla Jubilata – Hanna Banaszak.

"Biuro Myśli Znalezionych" prowadził Marcin Zaborski.

(ei)

Zobacz więcej na temat: Józef Hen
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Józef Hen o cenzurze "Nikt nie woła"": w Rosji by to wydali

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 10:20
Pierwszą wiosenną jaskółką na rynku wydawniczym jest wznowienie arcydzieła Józefa Hena, powieści "Nikt nie woła". Książki, która dopiero po 33 latach od napisania, po raz pierwszy została dopuszczona przez cenzurę do druku. - A nie jest to książka polityczna, tylko egzystencjalna i psychologiczna - podkreśla Józef Hen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Hen - urodzony pisarz, niedoszły piłkarz

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 00:00
- Pisarstwo było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nie myślałem o karierze literackiej, raczej o karierze piłkarza lub śpiewaka operowego - opowiadał w Dwójce Józef Hen, z którym spotkaliśmy się w dniu jego 90. urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć najpełniej? Józef Hen radzi

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 04:12
– Wolałbym być doceniany za moje dokonania, a nie za to, że się zestarzałem – powtarza za słynnym Montaigne’em Józef Hen, który niedawno obchodził 90. urodziny.
rozwiń zwiń