Cyfrowe radio DAB

Lenco PDR-03

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 14:54
Przenośne radio Lenco PDR-03 to jeden z najmniejszych odbiorników DAB+ dostępnych na rynku. Urządzenie zmieści się nawet w większej kieszeni, bez problemu można go zabrać latem na plażę, nie obciąży też bagażu podczas zimowego wypadu na narty. Model ten jest przy tym dość przystępny cenowo. Co otrzymujemy za kwotę około 250 zł?

Produkty marki Lenco wyróżnia jedna charakterystyczna cecha – nawet najprostszy odbiornik ma ciekawy, niebanalny design. Nie inaczej jest w tym przypadku. Konstrukcja PDR-03 to nawiązanie dla klasycznych radioodbiorników przenośnych sprzed kilku dekad, ale z nutą nowoczesności. Obudowa urządzenia jest zaokrąglona na bokach, ciekawym detalem jest walcowaty panel z przyciskami. Chociaż lśniące fortepianową czernią plastiki, z których wykonano PDR-03, nie są zbyt wyszukanym ani szlachetnym materiałem, co więcej zdradzają budżetowy charakter urządzenia, to całość prezentuje się ciekawe dla oka i może się podobać. Drobnym mankamentem jest jednak to, że na obudowie szybko osiadają i są widoczne drobinki kurzu, co w połączeniu z odciskami palców nie wygląda zbyt dobrze.

   

Obok przycisków sterowania znalazło się pokrętło głośności a nad nim – niewielki wyświetlacz LCD z trzema liniami znaków. Po wzbudzeniu ekranu aktywuje się niebieskie podświetlenie. Jest ono niestety dość ciemne, więc dostrzeżenie liter czy symboli z pewnego oddalenia nie jest wcale łatwe. Ekran jest za to dobrze widoczny w świetle zewnętrznym, które lepiej sprawdza się jako podświetlenie.

Lenco PDR-03 ma dwa podstawowe tryby działania – radio DAB+ i radio FM. Zamierzona przez producenta prostota tego modelu sprawiła, że nie znajdziemy tu zaawansowanych funkcji radia cyfrowego. Po pierwszym włączeniu DAB+ odbiornik dokonuje automatycznego skanowania pasma III (174 – 240 MHz) i włącza pierwszą znalezioną stację. By przełączyć się na inne, trzeba skorzystać z klawiszy przewijania. Dziesięć ulubionych stacji można przy tym zapisać do ulubionych. Służy do tego klawisz PRESET.

Na wyświetlaczu prezentowane są podstawowe informacje o odbieranej stacji, w tym częstotliwości, przepływność, siła sygnału i poziom błędów. W ustawieniach radia znajduję się funkcje typowe dla odbiorników DAB+: kompresja dynamiki (DRC) i usuwanie z pamięci niedostępnych już stacji. Niestety menu odbiornika nie ma polskiej wersji językowej, a polskie znaki nie są prawidłowo wyświetlane.

                   

Radio DAB+ w Lenco PDR-03 zapewnia dobrą jakość odbioru, sygnał jest wyraźny i pozbawiony błędów. Oczywiście przenośność urządzenia wiąże się też z faktem, że po oddaleniu się od nadajnika moc odbieranego sygnału spadnie. Ponieważ w Polsce radio DAB+ znajduje się w fazie rozwoju, zabierając PDR-03 w miejsca odległe od większych aglomeracji, trzeba się liczyć z koniecznością słuchania radia FM.

Radio FM (87,5 - 108 MHz) wymaga ręcznego strojenia za pomocą przycisków przewijania – dłuższe przyciśnięcie odszukuje najbliższą stację, a krótkie pozwala na dokładne dostrojenie ręczne. Podobnie jak w trybie DAB+, także i tu można zapisać 10 ulubionych stacji do ulubionych.

Patrząc na niewielki głośniczek Lenco PDR-03 trudno oczekiwać szczególnej jakości dźwięku. Brzmienie jest nieco zbyt płaskie, co nie pozwala w pełni cieszyć się muzyką, zwłaszcza taką, w której istotną rolę odgrywają tony niskie. Urządzenie świetnie się za to sprawdzi do słuchania audycji mówionych, np. wiadomości i dyskusji. Niezależnie jednak od tupu audycji należy unikać nadmiernego podwyższania poziomu głośności, bo plastikowa obudowa łatwo wpada w nieprzyjemne wibracje. Niestety, w odbiorniku zabrakło wyjścia słuchawkowego, co mogłoby chociaż częściowo rozwiązać ten problem.

Komora baterii ulokowana jest na tylnej ściance. Radio zasilane jest czterema dużymi „paluszkami” typu AA. Wysuwana antena teleskopowa ma 50 cm. Po jej schowaniu odbiornik można wygodnie objąć jedną dłonią, do jego przenoszenia nie jest więc potrzebna dodatkowy uchwyt.

 

Dla kogo?

Lenco PDR-03 to dobra propozycja dla tych, którym zależy na przenośnym radiu odbierającym zarówno zakresy DAB+, jak i FM. Odbiornik nie zachwyca brzmieniem muzyki, bo pod tym względem wypada przeciętnie, ale sprawdzi się do słuchania wiadomości. Niewielkie rozmiary i waga urządzenia są dodatkową zaletą, która pozwala przymknąć oko na pewne słabości urządzenia. Atutem Lenco PDR-03 jest też przystępna cena.

                   

  

Lenco PDR-03

  • Monochromatyczny ekran LCD z niebieskim podświetleniem
  • Radio DAB+, pasmo III, 174,928 – 240,200 MHz
  • Radio FM RDS 87,5 – 108 MHz
  • Pamięć ulubionych stacja: 10 DAB+, 10 FM
  • Zasilanie sieciowe i za pomocą baterii (4 x AA)

  

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk 

Czytaj także: