Cyfrowe radio DAB

HAMA DR1600

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 20:57
Odbiornik firmy HAMA zaskakuje pomysłowym designem. Niewielka, czarna skrzyneczka wygląda dość niepozornie, a kryje w sobie dwa głośniki 5 W, tubę bass-reflex, pozwala przy tym na słuchanie radia DAB+ i FM, zapewnia także połączenie Bluetooth lub za pomocą kabelka audio. Jest to uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się zarówno w domu, w biurze, jak i na działce.

To, co wyróżnia DR1600, to sposób umiejscowienia głośników – konstruktorzy znaleźli dla nich miejsce na bocznych ściankach obudowy. Dzięki temu urządzenie ma niewielkie rozmiary i łatwo dla niego znaleźć miejsce na biurku czy półce. Ustawiając DR1600, trzeba jednak zadbać o to, by otwory głośnikowe nie zostały zasłonięte przez np. książki. Z kolei tuba bass-reflex umieszczona jest w tradycyjnym miejscu – czyli na tyle obudowy.

Odbiornik wygląda ciekawe, na wysoką notę zasługują dobrej jakości materiały i ich spasowanie. Skrzynka urządzenia wykonana jest z drewna powleczonego czarną okleiną. Front pokryty jest pleksi, przy czym dolna część, gdzie znajduje się panel sterowania, stylizowana jest na szczotkowane aluminium. Całość prezentuje się nowocześnie i elegancko.

  

Obsługa  DR1600 jest niezwykle prosta. Dwa pokrętła i sześć klawiszy – opanowanie tej kombinacji zajmuje dosłownie kilka minut. Na górnej ściance znajdziemy jeszcze dodatkowy klawisz – przycisk drzemki budzika. Natomiast na pleckach ulokowane zostały wszystkie porty – złącze ładowania, wyjście słuchawkowe, wejście AUX IN, wyjście liniowe oraz port USB służący jedynie do aktualizacji oprogramowania odbiornika.

Negatywowy ekran LCD o przekątnej 2,8 cala mieści dwie linie tekstu, ponad którymi wyświetlana jest godzina oraz ikony informacyjne. Zegar to stały element, który obecny jest w każdym trybie pracy urządzenia, także w stanie czuwania. Dwa dolne rzędy symboli zmieniają się w zależności od wyboru opcji. Wyświetlacz jest bardzo czytelny, ma przy tym wyraźne, regulowane  podświetlenie, więc nawet osoby starsze lub o słabszym wzroku nie będą miały problemów z odczytaniem prezentowanych treści.

Naciskając klawisz „mode”, można przełączyć się między poszczególnymi trybami pracy urządzenia: radiem DAB+, radiem FM, połączeniem Bluetooth i AUX IN.

Po wybraniu radia DAB+ odbiornik przeprowadzi automatyczne skanowanie. Jeżeli z jakichś powodów się to nie w pełni powiedzie, procedurę można przeprowadzić ponownie z menu ustawień lub wręcz dostroić odbiornik manualnie. Na ekranie wyświetlane są standardowe informacje o nadawanym programie, między którymi można przełączać się za pomocą klawisza „info”. Są to: własny opis stacji, siła sygnału, rodzaj muzyki, błędy sygnału, częstotliwości, przepływność sygnału, próbkowanie oraz data.

Na łatwe przełączanie się między stacjami pozwala prawe pokrętło, które po wciśnięciu działa także jako przycisk zatwierdzenia. Dziesięć wybranych programów można dodać do listy ulubionych, które wywoływane są przyciskiem „memory”.

HAMA DR1600 odbiera sygnał DAB+ z minimalnym poziomem błędów, zapewniając pełen komfort podczas słuchania. Jeżeli chcielibyśmy przekonać się o zaletach cyfrowego radia, to ten model będzie idealną ilustracją jego wyższości nad radiem analogowym. W dalszej odległości od nadajnika poziom odbieranego sygnału będzie oczywiście niższy, ale tu pomóc może teleskopowa antena DAB/FM o długości 60 cm. W menu ustawień odbiornika znajdziemy ponadto funkcję kompresji dynamiki, która wyrównuje dźwięki o różnej głośności, oraz opcję usuwania niedostępnych stacji.

Po przełączeniu się na radio FM do wyboru otrzymujemy dwie metody wyszukiwania stacji – automatyczną po wciśnięciu prawego pokrętła oraz manualną poprzez obracanie gałki. Tu również jest 10 miejsc w pamięci na zapis ulubionych stacji. Po wysunięciu anteny jakość odbioru sygnału jest wręcz idealna, więc tam, gdzie zabraknie częstotliwości DAB+, odbiornik świetnie się sprawdzi w zakresach FM.  


               Brzmienie głośników
Jak nietypowa konstrukcja DR1600 wypada podczas odsłuchu? Tu wiele zależy od tego, gdzie znajduje się słuchacz. Brzmienie odbiornika ustawionego na biurku w niewielkiej odległości wydaje się nieco przytłumione, zwłaszcza w zakresie wysokich tonów.  Efekt ten jest przy tym bardziej słyszalny, gdy poziom głośności nie przekracza polowy skali.

Jednak wystarczy odsunąć nieco odbiornik lub wręcz ustawić go na półce z dala od biurka i już słychać pełnię brzmienia dwóch pięciowatowych przetworników. Wszystkie tony rozchodzą się równomiernie. Połączenie wysokiej jakości radia DAB+ i świetnych głośników o dużej mocy daje doskonały efekt, a HAMA DR1600 pokazuje wtedy swój pazur. To niepozorne urządzenie jest w stanie zagrać z mocnym kopem, uderzając dźwiękiem z głębokim basem, solidnym środkiem i czystymi sopranami. Co prawda podkręcenie potencjometru głośności do końca skali skutkuje na ogół przesterowaniem, ale po zejściu do poziomu 4/5 muzyka nabiera gładkości. Odbiornik powinien usatysfakcjonować nawet wymagających słuchaczy, bo HAMA DR1600 zdecydowanie wyrasta ponad poziom kuchennych czy domowych „grajków”, czyli kompaktowych radyjek, których zadaniem jest tylko wypełnianie ciszy.

Podczas słuchania nagrań przez Bluetooth, może się zdarzyć, że pewne częstotliwości będą się nadmiernie wybijać, a muzyce zabraknie soczystości. Niestety, w porównaniu z radiem cyfrowym, wykorzystanie połączenia bezprzewodowego w DR1600 skutkuje niższą jakością dźwięku. Tu pomoże zmiana ustawień equalizera – można skorzystać z gotowych ustawień, a także stworzyć swój własny equalizer. Domyślny profil „Normalny” wydaje się niekiedy zbyt płaski, co uwyraźnia mankamenty sygnału audio transmitowanego przez Bluetooth.


           


Dla kogo?
HAMA DR1600 to odbiornik, którym przede wszystkim powinni zainteresować się entuzjaści cyfrowego radia DAB+. Urządzenie gwarantuje odbiór sygnału wysokiej jakości bez zakłóceń, odznacza się prostotą i wygodą obsługi, zapewnia przy tym doskonałe brzmienie muzyki. Do zalet odbiornika należy zaliczyć też jego niewielkie rozmiary i ciekawe wzornictwo. DR1600 sprawdzi się także jako bezprzewodowy głośnik Bluetooth, chociaż w tym zastosowaniu jakość odbieranego sygnału jest nieco słabsza.    

HAMA DR1600

    •    Ekran negatywowy LCD 2,8", 2x16 + zegar
    •    Głośniki 2,75", 4 omy, moc 10 W RMS (2 x 5 W)
    •    Częstotliwości DAB+ 174 - 240 MHz
    •    Częstotliwości  FM 87,5 - 108 MHz
    •    Złącze Bluetooth
    •    Wejścia AUIX IN jack 3,5 mm
    •    Wyjścia słuchawkowe i liniowe
    •    Zapamiętuje 10 ulubionych stacji dla DAB i FM
    •    Ustawienie czasu poprzez DAB +
    •    Dwa alarmy z niezależnymi trybami: radio lub sygnał alarmu, z regulacją głośności
    •    Funkcja drzemki
    •    Wyłącznik czasowy
    •    Antena teleskopowa 60 cm
    •    Zasilanie sieciowe
    •    Wymiary 163 x 122 x 150 mm
    •    Waga 1250 g


Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk